Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casare sentinta recurata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casare sentinta recurata

Buna ziua va rog frumos sa-mi explicati si mie ce inseama :admite recursul. Caseaza sentinta recurata si o trimite spre rejudecare instantei de fond. inrevocabil.multumesc
Inseamna ca v-a fost admis recursul, hotararea pe care ati recurat-o se desfiinteaza , urmand sa se judece inca odata cauza la instanta de fond. Irevocabil , in sensul ca aceasta hotarare nu mai poate fi atacata.
INSEAMNA CA LA FOND NU S-AU FACUT SUFICIENTE PROBE.
Mai pe inteles: se rejudeca cauza de catre instanta care a pronuntat hotararea pe fondul cauzei. Din nou probe....martori, inscrisuri...de obicei expertizele raman valabile .