avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza la PFA toate deducerile?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza la PFA toate deducerile?

Buna ziua,

Am tot citit pe net, prin forumuri, si coduri fiscale, dar e cam imbirligata treaba.
Eu am un PFA, partida simpla, venit real.

Dau mai jos un exemplu de calcul, va rog sa imi spuneti daca e ok.

1200 lei - Venit brut
200 lei - Cheltuieli deductibile
1000 lei - Venit net

55 lei - Sanatatea (care este deductibila, dar se calculeaza la venitul net) 5.5%

945 lei - Baza de calcul (venit net minus sanatate)

47.25 lei - Sponsorizare 5% (din baza de calcul)
18.9 lei - Protocol 2% (din baza de calcul)

140.6 - Impozit 16% din baza de calcul minus sponsorizare minus protocol

Este corecta aceasta metoda de calcul, ma refer aici la ordinea de calcul.
Nu am cheltuieli cu pensiile, deoarece sunt si angajat.
Cel mai recent răspuns: georgeenciu , utilizator 14:31, 18 Iunie 2012
da, este corect
Multumesc pentru confirmare.

Legat de plata contributiilor pentru sanatate, cum se procedeaza?
Problema este ca pe anul acesta s-a facut o estimare, iar la anul, cind situatia este incheiata, se poate calcula exact cit ar trebui sa fie aceasta contributie, insa in acel moment degeaba se face plata, pentru ca situatia va fi incheiata, iar contabilitatea simpla ia in calcul doar incasarile si platile din cursul anului precedent, efectuate, nu estimate.

Practic, suma platita ca si contributie la sanatate nu mai este complet deductibila, ci doar ce a fost platit in avans, pe baza estimarilor.

Din ce cred eu, in anul urmator voi plati diferenta pentru sanatate, si ar trebui cumva sa se compenseze. Insa daca la un moment dat inchid PFA-ul, ramine ceva suma necompensata, nu?
plata regularizarii contributiilor de sanatate sunt deductibile in anul in care au fost platitie. se vor deduce din venitul anului in care ati facut plata chiar daca ele sunt aferente venitului din anul precedent

legat de deducerea lor dupa radiere, din cate stiu sumele incasate dupa radirea pfa-ului se trec in continuare in RJIP si se declara, banuiesc ca la fel se procedeaza si cu contributiile... poate cineva mai avizat ne poate lamuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli protocol pentru pfa la norma de venit, platitor de tva alexberi alexberi Nu am inteles este cum se calculeaza plafonul pentru cheltuielile de protocol ale unui PFA platitor de TVA impozitat la norma de venit. Intreb pentru ca, fiind ... (vezi toată discuția)
Deducere contributie asigurare privata de sanatate vlad.aurelia vlad.aurelia Va rog sa-mi spuneti daca cineva cunoaste mai multe amanunte despre posibilitatea deducerii asigurarii private de sanatate pentru salariati si modul de ... (vezi toată discuția)
Baza de calcul pentru cas si somaj daca am avut in luna august cheltuieli deductibile limitat cpatenta cpatenta Buna ziua! Revin aici cu o intrebare pe care am pus-o si in sectiunea de contabilitate a forumului si la care nu am primit inca un raspuns: Daca in luna ... (vezi toată discuția)