Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza la PFA toate deducerile?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza la PFA toate deducerile?

Buna ziua,

Am tot citit pe net, prin forumuri, si coduri fiscale, dar e cam imbirligata treaba.
Eu am un PFA, partida simpla, venit real.

Dau mai jos un exemplu de calcul, va rog sa imi spuneti daca e ok.

1200 lei - Venit brut
200 lei - Cheltuieli deductibile
1000 lei - Venit net

55 lei - Sanatatea (care este deductibila, dar se calculeaza la venitul net) 5.5%

945 lei - Baza de calcul (venit net minus sanatate)

47.25 lei - Sponsorizare 5% (din baza de calcul)
18.9 lei - Protocol 2% (din baza de calcul)

140.6 - Impozit 16% din baza de calcul minus sponsorizare minus protocol

Este corecta aceasta metoda de calcul, ma refer aici la ordinea de calcul.
Nu am cheltuieli cu pensiile, deoarece sunt si angajat.
da, este corect
Multumesc pentru confirmare.

Legat de plata contributiilor pentru sanatate, cum se procedeaza?
Problema este ca pe anul acesta s-a facut o estimare, iar la anul, cind situatia este incheiata, se poate calcula exact cit ar trebui sa fie aceasta contributie, insa in acel moment degeaba se face plata, pentru ca situatia va fi incheiata, iar contabilitatea simpla ia in calcul doar incasarile si platile din cursul anului precedent, efectuate, nu estimate.

Practic, suma platita ca si contributie la sanatate nu mai este complet deductibila, ci doar ce a fost platit in avans, pe baza estimarilor.

Din ce cred eu, in anul urmator voi plati diferenta pentru sanatate, si ar trebui cumva sa se compenseze. Insa daca la un moment dat inchid PFA-ul, ramine ceva suma necompensata, nu?
plata regularizarii contributiilor de sanatate sunt deductibile in anul in care au fost platitie. se vor deduce din venitul anului in care ati facut plata chiar daca ele sunt aferente venitului din anul precedent

legat de deducerea lor dupa radiere, din cate stiu sumele incasate dupa radirea pfa-ului se trec in continuare in RJIP si se declara, banuiesc ca la fel se procedeaza si cu contributiile... poate cineva mai avizat ne poate lamuri