avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nr. topografic gresit in contract de vanzare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nr. topografic gresit in contract de vanzare - cumparare

Buna ziua,

In urma cu 2 ani am cumparat un apartament. Totul bine si frumos.
Acuma vrea sa-l vindem si cand ne-am dus la Cartea funciara sa scoatem CF-ul s-a constatat ca in contractul de vanzare-cumparare este trecut un alt numar topografic, adica de la un alt apartament.
Mentionez ca la Carte funciara s-a trecut corect si figuram ca proprietari ai apartamentului in cauza.

Ce se poate face? Cine trebuie sa suporte eventualele cheltuieli?

Multumesc.
Eti

Cel mai recent răspuns: Florin* , utilizator 11:52, 14 Iunie 2012
Daca din datele aflate la dosarul contractului de vanzare-cumparare rezulta ca la intocmirea lui s-a strecurat o eroare materiala (de redactare) se va face o incheiere de rectificare a actului de catre notarul public ce l-a intocmit (autentificat)
In mod normal, rectificarea ar trebui sa fie gratuita daca greseala este imputabila notarului.
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2012
Florin*, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificare contract vanzare-cumparare alexvalentin alexvalentin Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmtoarea situatie: Am cumparat in urma cu 3 ani , o garsoniera printr-un credit bancar,Prima-Casa, ... (vezi toată discuția)
Stare civila...??? ancutzic@ ancutzic@ buna ziua! as dori , daca se poate sa ma indrumati referitor la urmatoarea problema.... Sunt casatorita din iunie 2006cu sotul meu, si cum ne doream o casa a ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu o greseala in numele cumparatorului mariana26 mariana26 Buna seara Va rog sa i.mi raspundeti si mie la aceasta intrebare. In 2004 am vindut apartamentul nepoatei mele si dupa atita timp ne.am dat seama ca numele ... (vezi toată discuția)