Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nr. topografic gresit in contract de vanzare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nr. topografic gresit in contract de vanzare - cumparare

Buna ziua,

In urma cu 2 ani am cumparat un apartament. Totul bine si frumos.
Acuma vrea sa-l vindem si cand ne-am dus la Cartea funciara sa scoatem CF-ul s-a constatat ca in contractul de vanzare-cumparare este trecut un alt numar topografic, adica de la un alt apartament.
Mentionez ca la Carte funciara s-a trecut corect si figuram ca proprietari ai apartamentului in cauza.

Ce se poate face? Cine trebuie sa suporte eventualele cheltuieli?

Multumesc.
Eti

Daca din datele aflate la dosarul contractului de vanzare-cumparare rezulta ca la intocmirea lui s-a strecurat o eroare materiala (de redactare) se va face o incheiere de rectificare a actului de catre notarul public ce l-a intocmit (autentificat)
In mod normal, rectificarea ar trebui sa fie gratuita daca greseala este imputabila notarului.
Florin*, utilizator