Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa pentru emisii poluante provenite de la ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicole

Legea 9/2012 privind taxa pentru emisii poluante de la autovehicole a fost suspensata pana la 1 ianuarie 2013 conform OUG 1/2012. De ce se percepe in continuare aceasta taxa? Personal am achizitionat un Renault Laguna 3, diesel, 1461 cc, fabricatie 2010 (adus din Franta) si am platit peste 2900 lei taxa pentru emisii poluante.Pot contesta aceasta taxa? Cum pot sa-mi recuperez banii?
Legea nu a fost suspendata in totalitate, doar articolul care prevedea obligativitatea platii taxei pentru masinile inmatriculate in Romania, la prima vanzare. S-a mentinut taxa pentru autovehiculele achizitionate dintr-un stat al UE care se inmatriculeaza in Romania. Taxa pe care ati platit-o se poate recupera.