Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL DE A REFUZA BULETINUL,PASAPORTUL,PERMISUL CU ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL DE A REFUZA BULETINUL,PASAPORTUL,PERMISUL CU MICRO CIP

DORESC SA STIU DACA IN CONSTITUTIA ROMANIEI EXISTA UN ARTICOL,(si care este el:legea numarul,aricolul numarul etc cat mai detaliat),PRIN CARE SA AM POSIBILITATEA SA REFUZ BULETINELE DE IDENTITATE(cu microcip),PERMISUL DE CONDUCERE(cu microcip),PASAPORTUL(cu microcip).
DORESC SA PRIMESC MODELUL VECHI DE BULETIN,PERMIS,PASAPORT(pe motive religioase),
DAN, utilizator
Problema refuzului e ridicata nu doar din motive religioase... Aceeasi "teama” o au adeptii... teoriei conspiratiei, care presupune ca cetateanul va ajunge sa fie controlat 100% de autoritati (adica, o mana de oameni din... "guvernul” care urmareste instaurarea "Noii Ordini Mondiale”) si, pe motivul sigurantei impotriva furtului , a falsificarii, a terorismului si altor infractiuni, fiecare vom accepta sa ne fie diminuat dreptul la intimitate. Exista voci – destul de puternice – si in SUA, impotriva introducerii cip-urilor. Exista chiar un veritabil scandal legat de tehnologia inventata de niste francezi si pe care vor sa o introduca in aeroporturi (pt inceput) si prin care trupul uman va fi scanat pana la piele! :">
A fost "galagie” si in cazul amplasarii camerelor de filmat pe strazi – dar vocile au scazut in intensitate...
Se presupune – de adeptii teoriei conspiratiei - ca aceasta asa-zisa criza economica mondiala e o procedura voita prin care "guvernul din umbra” urmareste sa adune toti banii din lume in bancile catorva "alesi” :slap:

Teorii sunt o multime, la fel si motivele pt care unii refuza ceva... Refuzul e justificat, pana la un punct, dar cei care refuza trebuie sa isi asume si urmarile acestui refuz... Puteti refuza actele cu cip, dar ajungeti sa va judecati cu Statul – si, in RO, nu cred ca veti primi o solutie favorabila; dar, cine stie? Daca nu primiti solutia dorita puteti merge la instantele de judecata internationale... Avand in vedere ca motivati refuzul actelor mecanolizibile (= citite mecanic) prin credinta se presupune ca sunteti multe persoane in aceeasi situatie (inclusiv la nivel international) si poate fi demarata o actiune generala in acest sens – adica, sa se ceara "dispensa” in acelasi timp, la instantele din toate statele care preconizeaza introducerea unor acte care – in opinia unora – incalca drepturi fundamentale ale persoanelor.
Totusi, refuzand aceste acte vor incepe problemele... In trafic, politaiul care nu vede decat strict litera legii va va face probleme si exista riscul sa va suspende permisul de conducere (pe care il veti obtine repede, dupa ce pierdeti timpul sa dovediti ce si cum). In SUA nu veti putea intra – categoric... (poate dv nu aveti nevoie sa mergeti acolo, dar unii poate ca au rude... si nu vor refuza asemenea acte). Apoi, puteti avea probleme chiar si daca vreti sa vizitati unele state UE (in Germania, de ex, la vama e preferabil sa aveti si pasaport valabil, pt a fi sigur ca intrati – e un sfat pe care l-au primit multi dintre cei care in ultimul an au vizitat Germania). Din nou, pana veti convinge autoritatile respectice ce si cum veti pierde timp si bani...

Pe de alta parte, datele dv exista deja in numeroase baze de date electronice: contributiile pt salarii, dosarul medical (intr-o masura redusa, deocamdata), contractul de munca... In toate aceste baze de date aveti un numar...
Cred ca trebuie sa puneti in balanta avantajele pro si contra – sa nu va treziti in situatia ca veti avea mai multe neplaceri decat beneficii...

Prin conectarea la Internet sunteti expus perfect impotriva celor care vor sa afle despre dv: se poate afla locul unde sunteti conectat (adresa, deci), poate fi aflat continutul mesajelor din e-mail (exista programe care inregistreaza automat toate mesajele care contin asa-numite cuvinte cheie), iar din acest an (daca nu ma insel) furnizorii de servicii Internet si de telefonie mobila vor fi obligati sa inregistreze toate sms-urile si mesajele e-mail si sa le pastreze timp de 6 luni, iar continutul lor va ramane secret (?) pana la momentul in care un judecator, de exemplu, va cere sa afle mesajele unui anumit utilizator. La fel, folosind o cartela de tel mobil cu abonament (in special) puteti fi localizat si vi se cunoaste identitatea (ba va poate fi si clonat telefonul, de infractori sau va pot fi ascultate convorbirile, tot de infractori – daca acestia pot, de ce nu ar putea si autoritatile?) Folosind un card de credit aveti datele inscrise pe banda magnetica – si se stie cati bani aveti, unde locuiti, unde ati accesat ultima data un ATM... Vedeti, deci, ca nu rezolvati prea multe daca refuzati acte cu cip...
Am scris toate acestea pt a va ilustra de ce e greu sa va impotriviti si de ce e greu sa aveti castig de cauza garantat.
Varianta descrisa de dl icsulescu este o solutie.

P.S. Suntem persoane libere este, daca vreti, prea mult spus... Nu suntem liberi cat timp facem parte dintr-un sistem social – suntem "rotite” ale acestui sistem, deci libertatea este mai mult decat relativa. Apoi, in cazuri de "forta majora” – pt apararea integritatii unui stat, de exemplu, se poate impune "starea de necesitate” sau, mai rau, "starea de asediu” in care libertatile fundamentale sunt... suspendate pe tot timpul cat dureaza "starea”.
Inca de la inceputul discutiei,imi cer scuze pt. faptul ca am scris cu majuscule mesajele mele de mai sus.Totodata vreau sa va multumesc pentru faptul ca a-ti acordat din timpul liber putina atentie acestei probleme.
In doua tari(Rusia si Grecia)populatia a refuzat aceste acte de identitate cu cip,din mai multe motive inclusiv cele religioase.Problema este ca in aceste tari s-a implicat foarte mult biserica impreuna cu conducatorii ei.Pericolul la care sunt expusi oamenii daca primesc aceste acte s-a dezbatut in fiecare biserica de pe tot cuprinsul tarilor respective.Preotii si-au facut datoria si au instiintat populatia,iar cand a venit timpul sa primeasca actele toti au refuzat .Deci a fost un refuz general la care statul,autoritatiile nu au avut ce sa faca decat sa accepte refuzul populatiei si sa inlocuiasca actele cu cip emise.Oamenii au primit acetele pe care le detineau inainte,dar bineinteles innoite cu un termen de valabilitate schimbat.
Si la noi s-ar putea face un lucru asamanator la care statul nu ar mai avea ce face decat sa accepte,si sa elebereze(poate pe baza unei cereri) acte fara cip.Normal ,ar fi optional,si fiecare cetatean alege ce vrea(se poate introduce si o lege in constitutie in acest sens- poate chiar exista si noi nu am descoperit-o inca).
Totusi eu cred ca la noi acest lucru este greu de realizat(dar nu imposibil) pt. ca preotii romani nu informeaza nici pe crestini si nici pe omul de rand la riscurile la care sunt expusi daca accepta aceste acte.Eu sunt convins ca mai marii bisericii ortodoxe romane cunosc aceste aspecte.Dar nu inteleg de ce nu iau nici-o hotarare ? poate nu au interes,poate sunt platiti sa taca,sau poate sunt cu totii vanduti.
Stiu ca poate nu am nici-o sansa de succes,totusi va rog frumos sa mai incercati sa cautati ,poate totusi gasiti in constitutia romaniei o lege in acest sens.SA AVETI UN NOU AN BINECUVANTAT , PLIN DE IMPLINIRI SI SUCCESE
Nu în Constituţie trebuie căutat, ci în preceptele religiei pe care o invocaţi, pe care v-o asumaţi ca şi credinţă. Există în religia dumneavoastră un text care să interzică credincioşilor deţinerea unor astfel de acte? Este considerată această deţinere ca fiind un păcat, o încălcare a normelor respectivei religii? Acolo ar fi soluţia.

Grecii şi ruşii sunt covîrşitor ortodocşi. Ce anume din religia creştină îi împiedică să deţină astfel de acte? Întreb cu sinceritate şi curiozitate profesională.

Liviu S.Bordaş
Nu exista un precept anume, ci ideea ca oamenii vor fi insemnati cu... cifra Fiarei... Exista "temerea” ca se va ajunge la implantarea de cip-uri sub pielea omului – cum se procedeaza acum in cazul cainilor (in special) pe care vrem sa ii trecem granita...

“Apocalipsa 13:16 Si a facut ca toti: mici si mari, bogati si saraci, slobozi si robi, sa primeasca un semn pe mana dreapta sau pe frunte,
Apocalipsa 13:17 si nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, fara sa aiba semnul acesta, adica numele fiarei, sau numarul numelui ei.
Apocalipsa 13:18 Aici e intelepciunea. Cine are pricepere, sa socoteasca numarul fiarei. Pt este un numar de om. Si numrul ei este: sase sute saizeci si sase. “

Se speculeaza ca din fiecare cod de bare rezulta “cumva” un 666...

"In Grecia, decizia de introducere a buletinului electronic - luata in 1997, dupa ce Atena a semnat acordul Schengen - a starnit puternice reactii adverse. Acestea au culminat cu o circulara prin care Sfantul Sinod al Bisericii Elene protesteaza impotriva cardurilor de identitate, pe motiv ca toti cetatenii vor fi astfel "insemnati" cu "numarul numelui fiarei", 666.
Despre acest subiect, la Atena a aparut o carte intitulata "La apusul libertatii", scrisa de un calugar de la muntele Athos, ieromonahul Hristodul Aghioritul. El spune ca prin intermediul cartelei electronice de identitate fiecare cetatean poate fi urmarit permanent, deoarece toate actiunile sale - plati, convorbiri, deplasari etc - sunt stocate intr-o uriasa baza de date.
Principalele idei din cartea calugarului athonit au fost preluate si dezvoltate de un roman, Mircea Vlad (probabil un pseudonim), in volumul "Apocalipsa 13. Sfarsitul libertatii umane". Titlul se refera la capitolul 13 al ultimei Carti din Noul Testament, unde, in versetele 16, 17 si 18, se vorbeste despre "numarul fiarei". Vlad spune ca orice cod de bare, al oricarui produs, contine trei perechi de linii usor prelungite, pe care computerul le "citeste" ca fiind cifra sase. "Aceste linii se numesc caractere de siguranta sau bare de protectie (Guard Bars) si servesc la recunoasterea de catre calculator a sistemului codului de bare. Cu alte cuvinte, la citirea codului, calculatorul detecteaza mai intai prezenta celor trei "guard bars" (care, decodificate, alcatuiesc pe toate produsele numarul 666) si apoi, recunoscand aceasta pecete, declanseaza citirea codului si efectuarea operatiilor economice", scria Vlad, care in prezent este de negasit. Exista zvonuri ca acesta s-ar fi calugarit”.
(am citat din „Ziua”, 11.10.2002).