Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Pentru a angaja un sofer pe care societatea l-a mai avut ca angajat pana in ian.2012 cad s-a incheiat CIM cu acordul partilor , trebuie sa obtina repartitie de la Somaj ? Cum trebuie sa procedez ca societate si ce acte trebuie sa aduca persoana la angajare (MENTIONEZ CA NU A FOST IN SOMAJ PERS.RESPECTIVA)

multumesc.
legea 76/2002
Art. 10. - (1) Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii pentru ocuparea fortei de munca, in caror raza isi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de munca vacante, in termen de 5 zile lucratoare de la vacantarea acestora.

So, angajatorul este obligat sa declare postul vacant. Nu scrie nicaieri ca salariatul trebuie sa aiba in dosarul personal repartitie de la AJOFM.:)Numai ca in practica societatilor comerciale se suprapun cele 2 acte, in ideea ca salaritul e trimis la somaj cu acea instiintare din partea societatii a locului vacant si in acelasi timp cu repatitia.
In dosarul de personal pe care deja il are salaritul(cu copii dupa CI, certificat nastere, acte de studii, etc.) adaugati noul CIM, si o noua adeverinta de la medicina muncii.

Multumesc pentru raspuns , pentru angajare contabil cu timp partial la fel se procedeaza la AJOFM ?
In situatia asta nu conteaza timpul de munca. Procedura pentru angajare, la fel si dosarul personal, e la cel ca la persoanele angajate cu norma intreaga.:)