Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tevi-bun comun sau nu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tevi-bun comun sau nu

buna ziua, pe 30.12.08 a venit dimineata la usa mea administratorul blocului cu un instalator motivand k la bucatarie la mine curge apa; eu verificand cu mana am spus k nu am nicio scurgere, iar acestia mi-au spus k e in nisa unde sunt tevile comune. au spart si s-a constatat k la teava de apa calda eu fiind la ultimul etaj la imbinarea cu teava mea-deci cea care face legatura cu chiuveta picura apa si mi-a comunicat k este problema mea s-o repar. intrebarea mea este: atata timp cat era in spatele zidului meu de bucatarie nu este un bun comun? eu nu as fi stiut niciodata ca picura apa, daca ei nu imi spargeau peretele
Buna ziua,

daca apa curge la imbinarea dintre teav dv. cu teava comunaatunci este intr-adevar problema dvs. Teava care va deserveste pe dvs. va apartine si e normal sa platiti reparatia acesteia.

av. Costi Boncu
Daca este la "imbinare”, in spatele zidului, se considera a fi "bun comun” – cel putin, asa s-a intamplat in cazul unei familii din blocul unde locuiesc niste amici...
Fiind la imbinare nu poti considera vinovat locatarul... "din dreptul imbinarii”... Daca, insa, teva fisurata este cea care duce catre chiuveta dv... va trebui sa va reparati zidul pe cheltuiala proprie; platiti si pt reparatia tevii... pe care ar trebui sa o rezolve – pana una-alta – instalatorul chemat de administrator. Desi, nu e tocmai cinstit, pt ca nu aveati de unde sti ca in spatele zidului picura apa si se infiltreaza la vecini...
In Bucuresti, intr-un caz asemanator (la baie), s-a impartit cheltuiala pe toate apartamentele de pe tronson... Ceea ce mi se pare corect, dar aceasta depinde in primul rand de administrator...