Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete cadou pentru toti salariatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete cadou pentru toti salariatii

LA MULTI ANI tuturor!
Ajutati-ma, va rog . Unitatea noastra a acordat tichete cadou ( 20 buc.= 200 lei valoare/salariat) in luna decembrie 2008.Tichetele cadou nu s-au dat in beneficiul copiilor minori cu ocazia Craciunului ci LA TOTI SALARIATII . Problema este ca sunt aproape sigura ca se impoziteaza , dar nu stiu daca se retin si contributiile la asigurari sociale , asigurari sociale de sanatate si somaj .(Ordonanta 93/2007 ??). Legea vis-a-vis de aceste tichete cadou este foarte interpretativa,dar eu nu stiu cum sa procedez sa nu gresesc . Va rog, as dori o interpretare profesionista, cu mentionarea bazei legale . Va multumesc pentru ajutor
Tichetele cadou acordate salariatilor in beneficiul copiilor minori (deci prntru cei care au copii) sau salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie ,sunt neimpozabile in limita a 150 lei/salariat, ce depaseste 150 lei se impoziteaza (salariatul plateste 16% pentru suma ce depaseste 150 lei)
Tichetele cadou date tuturor salariatilor cu diferite ocazii se impoziteaza (salariatii platesc 16% la contravaloarea tichetelor primite). Nu se platesc celelalte cote nici de angajat nici de angajator .