avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transfer functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transfer functionar public

In cazul in care se vor bloca posturile de functionari publici ma mai pot transfera la o alta institutie??
La Tv se spune ca din ian 2009 se vor bloca aceste posturi dar inca nu a aparut nici un act normativ.
Cand au mai fost blocate posturile (2006) transferuri s-au putut face??
Cel mai recent răspuns: dborsanu , utilizator 18:02, 10 Ianuarie 2009
Daca un post vacant este blocat nu va puteti transfera pe acel post.
Au existat posturi vacante dar bugetate, adica desi era vacant se primeau bani si erau platiti functionarii care " suplineau" activitatea. Se pare ca a si aceasta bugetare va fi blocata.Daca nu mai este cuprinsa indemnizatia in buget nu se va putea face plata si deci nu poate fi transferata o persoana pe acel post.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Ianuarie 2009
adelaida_07, utilizator
"Geniala" - O.U.G. nr. 223/2008, publicata in M.O. nr. 899/31.12.2008 :((

Art. 1 alin. (1) Pana la data de 31 decembrie 2009 se suspenda ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inclusiv a posturilor scoase la concurs sau examen, dar a caror procedura de ocupare nu s-a finalizat, din cadrul autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare si de subordonare a acestora.

Ocuparea postului prin concurs/examen nu are nici o treaba cu ocuparea prin transfer.
Ultima modificare: Duminică, 4 Ianuarie 2009
Tanjiani, utilizator
Imi puteti trimite va rog toata ordonanta pt. ca eu am cautat-o pe net dar nu am gasit-o.
Multumesc mult.
Descarcati monitorul nr. 899/31.12.2008 de la
[ link extern ]
Monitorul Oficial nr.899/31.12.2008 il puteti descarca de aici
[ link extern ]

dati click pe download si introduceti in casuta respectiva codul din imaginea care va apare :)

Alte discuții în legătură

Angajare unitate bugetara Bucklucica Bucklucica Buna ziua! Am o intrebare in ceea ce priveste posturile unice aflate intr-o unitate bugetara, respectiv postul de sef serviciu tehnic, care nu a fost ocupat de ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati bibi10 bibi10 Lucrez in administratie publica din anul 2004, ca referent cultural contractual. In anul 2009 am terminat facultatea de drept, dar nu mi-a fost luata in ... (vezi toată discuția)
Transfer in 2012 de pe un post de contractual pe un post de functionar public eagle_free eagle_free Buna ziua. Am si eu o intrebare. Exista posibilitatea in prezent sa se face transferul unei persoane de pe un post de contractual cu studii medii pe un alt ... (vezi toată discuția)