Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer in 2012 de pe un post de contractual pe un ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer in 2012 de pe un post de contractual pe un post de functionar public

Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Exista posibilitatea in prezent sa se face transferul unei persoane de pe un post de contractual cu studii medii pe un alt post de functionar public cu studii superioare (debutant) intr-un alt compartiment (la o primarie)? Daca puteti sa imi indicati si baza legala, v-as fi recunoscator.
Va multumesc anticipat.
Nu se poate face transfer de pe post contractual pe functie publica. Singura posibilitate este transferul de pe o functie publica pe una similara sau de nivel inferior, in conditiile legii 188/1999.
In interes de serviciu nu exista posibilitatea?
In nici un caz nu se face transfer de pe post contractual pe functie publica.
dar exista vreo alta posibilitate pentru ocuparea unui post de functionar public vacant (debutant) de catre o persoana care ocupa un post de contractual in prezent?
da, numai prin participarea la examenul sau concursul de recrutare organizat in vederea ocuparii acelui post.