Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012

Conform OUG.24/2012,incepand cu 01 iulie 2012 TVA la rata de leasing lunara nu va mai fi deductibila integral ci numai 50 %.
Asadar, la factura din luna iulie aferenta rata de leasing autoturism ,in ce cont contabil vom inregistra diferenta de 50 % a TVA pe care nu il putem deducem ? In 635, 167 sau 2133 ?

Multumesc.
Rata nu mareste valoarea imobilizarii! Asa incat, in nici un caz 2133...sau alte conturi de 2...
Inregistrati ca de obicei, doar ca extracontabil o socotiti neded.dpdv fiscal.
:luck:
Herra_, utilizator
In cont 4426 cu analitic distict, reprezentand TVA nedeductibil. Apoi inregistrati 635=4426 (cu analitic). Aveti grija sa nu declarati in decontul de TVA aceasta valoare. Din total taxa deductibila se va scadea taxa pentru care nu este permisa exercitarea dreptului de deducere.
Multumesc.
Suma din 635 este deductibila sau nedeductibila la calculul impozitului pe profit? Multumesc!
doar 50%, conform pct. 49^2 din HG nr. 44/2004.