avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012

Conform OUG.24/2012,incepand cu 01 iulie 2012 TVA la rata de leasing lunara nu va mai fi deductibila integral ci numai 50 %.
Asadar, la factura din luna iulie aferenta rata de leasing autoturism ,in ce cont contabil vom inregistra diferenta de 50 % a TVA pe care nu il putem deducem ? In 635, 167 sau 2133 ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bajinaru Ramona , utilizator 15:48, 16 August 2012
Rata nu mareste valoarea imobilizarii! Asa incat, in nici un caz 2133...sau alte conturi de 2...
Inregistrati ca de obicei, doar ca extracontabil o socotiti neded.dpdv fiscal.
:luck:
Ultima modificare: Duminică, 17 Iunie 2012
Herra_, utilizator
In cont 4426 cu analitic distict, reprezentand TVA nedeductibil. Apoi inregistrati 635=4426 (cu analitic). Aveti grija sa nu declarati in decontul de TVA aceasta valoare. Din total taxa deductibila se va scadea taxa pentru care nu este permisa exercitarea dreptului de deducere.
Multumesc.
Suma din 635 este deductibila sau nedeductibila la calculul impozitului pe profit? Multumesc!
doar 50%, conform pct. 49^2 din HG nr. 44/2004.

Alte discuții în legătură

Deducere de 50% la cheltuieli si tva pentru autoturisme pe firma forsiforsi forsiforsi Buna ziua, am optat din 01 iulie pentru deducere de 50% la cheltuieli ( motorina, asigurare , taxa drum etc) si TVA la autoturismul din firma noastra. V-as ... (vezi toată discuția)
Tratament contabil si fiscal factura leasing negut_dorina negut_dorina buna ziua , cum inreg o factura de leasing un avans platit la un autoturism , si cum inreg ratele de leasing in continuare?tb sa deduc tva pe jumatate ?va rog ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina pe firma mericami mericami am achizitionat cu factura o autoutilitara cu vechime de 9 ani,imi puteti spune data tva-ul este deductibil sau trebuie sa-l deduc 50% ,pot sa o amortizez pe ... (vezi toată discuția)