avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 50% la rata de leasing de la 01 iulie 2012

Conform OUG.24/2012,incepand cu 01 iulie 2012 TVA la rata de leasing lunara nu va mai fi deductibila integral ci numai 50 %.
Asadar, la factura din luna iulie aferenta rata de leasing autoturism ,in ce cont contabil vom inregistra diferenta de 50 % a TVA pe care nu il putem deducem ? In 635, 167 sau 2133 ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bajinaru Ramona , utilizator 15:48, 16 August 2012
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere de 50% la cheltuieli si tva pentru autoturisme pe firma forsiforsi forsiforsi Buna ziua, am optat din 01 iulie pentru deducere de 50% la cheltuieli ( motorina, asigurare , taxa drum etc) si TVA la autoturismul din firma noastra. V-as ... (vezi toată discuția)
Tratament contabil si fiscal factura leasing negut_dorina negut_dorina buna ziua , cum inreg o factura de leasing un avans platit la un autoturism , si cum inreg ratele de leasing in continuare?tb sa deduc tva pe jumatate ?va rog ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina pe firma mericami mericami am achizitionat cu factura o autoutilitara cu vechime de 9 ani,imi puteti spune data tva-ul este deductibil sau trebuie sa-l deduc 50% ,pot sa o amortizez pe ... (vezi toată discuția)