Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare respinsa- se poate formula o revizuire?

Buna ziua tuturor!
Astept cat m-ai multe sfaturi !
Doresc sa stiu daca m-ai exista vreo posibilitate de a scapa de pedeapsa cu inchisoarea dupa ce a fost respinsa o contestatie in anulare !Se poate accepta cererea de revizuire?Multumesc!
Art. 394 CPP:

Cazurile de revizuire

Revizuirea poate fi cerută când:

a) s-au descoperit fapte sau împrejurări ce nu au fost cunoscute de instanţă la soluţionarea cauzei;

b) un martor, un expert sau un interpret a săvârşit infracţiunea de mărturie mincinoasă în cauza a cărei revizuire se cere;

c) un înscris care a servit ca temei al hotărârii a cărei revizuire se cere a fost declarat fals;

d) un membru al completului de judecată, procurorul ori persoana care a efectuat acte de cercetare penală a comis o infracţiune în legătură cu cauza a cărei revizuire se cere;

e) când două sau mai multe hotărâri judecătoreşti definitive nu se pot concilia.

Cazul de la lit. a) constituie motiv de revizuire, dacă pe baza faptelor sau împrejurărilor noi se poate dovedi netemeinicia hotărârii de achitare, de încetare a procesului penal ori de condamnare.

Cazurile de la lit. b), c) şi d) constituie motive de revizuire, dacă au dus la darea unei hotărâri nelegale sau netemeinice.

În cazul prevăzut de lit. e), toate hotărârile care nu se pot concilia sunt supuse revizuirii.

Art. 395

Dovedirea unor cazuri de revizuire

Situaţiile care constituie cazurile de revizuire prevăzute în art. 394 lit. b), c) şi d) se dovedesc prin hotărâre judecătorească sau prin ordonanţa procurorului, dacă prin acestea s-a dispus asupra fondului cauzei.

Când organele arătate în alin. 1 nu pot sau nu au putut examina fondul cauzei, situaţiile menţionate se constată în procedura de revizuire.

Trebuie ca motivele invocate de catre dumneavoastra sa se incadreze in mod strict printre cazurile de revizuire, altfel cererea va fi respinsa ca neintemeiata sau ca inadmisibila.
Lucrul asta il cunosc si eu!Am citit !Sa trimit cerere de revizuire dar nu stiu daca sunt acceptate !Cunoaste-ti cazuri in care au fost acceptate ?S-a schimbat fapt ?Cu suspendare!Unde este judecata cererea?La prima instanta ?S-au la inalta curte acolo unde a fost hotararea definitiva?Multumesc!
Cererea de revizuire formulata in scris cu aratarea motivului de revizuire, se adreseaza procurorului de la parchetul de pe langa instanta care a solutionat cauza in prima instanta.
Procurorul va proceda la ascultarea celui care a formulat cererea si daca considera necesar va efectua cercetarile care se impun pentru verificarea temeiniciei cererii. La finalul cercetarilor, procurorul inainteaza dosarul impreuna cu concluziile sale instantei competente, adica instanta care a judecat in prima instanta cauza.
Daca instanta de judecata apreciaza ca cererea este admisibila in principiu va proceda la rejudecarea cauzei si la pronuntarea unei hotarari in raport de cele constatate
Doresc sa va prezint cazul meu ,de fapt nu al meu al unui prieten m-ai pe larg!Anul trecut in luna aprilie a fost prins in flagrant inpreuna cu un prieten cu 50 de grame de canabis!Judecat fiind la noi in oras ,hotararea definitiva a fost 4 ani cu inchisoare ,5 cu suspendare si 2 probatiune !Nu ia convenit hotararea si a facut apel la Curtea de Apel Constanta unde i sa micsorat pedeapsa !Ajungand la 2 ani si sase luni cu inchisoare ,4 cu suspendare si 2 probatiune!Procorurul DIICOT Constanta sa suparat si a facut recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie Bucuresti!Acolo sa casat hotorarea si a primit 2 ani jum cu executare !Intre timp el avand cu suspendare a plecat din tara ,fara sa stie k va urma aceasta pedeapsa !La ora actuala este liber!Se ocupa parintii si avocatul!Avocatul a facut contestatie in anulare la inalta curte ,a fost respinsa si acum am inteles ca a facut cerere de revizuire dar tot la inalta curte!Nu trebuia sa faca la prima instanta din orasul lui?Ideea e ,exista o sansa sa i se modifice dinnou fapta in pedealsa cu suspendare?Multuesc!
Asa cum am aratat anterior
Florea Ana-Maria a scris:

Cererea de revizuire formulata in scris cu aratarea motivului de revizuire, se adreseaza procurorului de la parchetul de pe langa instanta care a solutionat cauza in prima instanta.

Ceea ce doriti dumneavoastra nu se poate obtine pe calea revizuirii. Numai in situtia in care in urma judecarii cererii de revizuire se va dispune achitarea sau incetarea procesului penal va putea ramane in libertate.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat