Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare respinsa- se poate formula o revizuire?

Buna ziua tuturor!
Astept cat m-ai multe sfaturi !
Doresc sa stiu daca m-ai exista vreo posibilitate de a scapa de pedeapsa cu inchisoarea dupa ce a fost respinsa o contestatie in anulare !Se poate accepta cererea de revizuire?Multumesc!
In propria cale de atac nu i se putea inrautati situatia, ori ii ramanea prima pedeapsa ori primea ceva mai usor. Cu siguranta parchetul a atacat hotararea nefiind multumit de aceasta, si in calea de atac a acestuia i s-a inrautatit situatia.
Cei care primesc cu suspendare cum ati spus dvs, de obicei se folosesc de art 16 din Legea 143/2000.

Mult succes!
ContSters178374, utilizator
Asta si intamplat!Dar din cate stiu daca i se accepta cererea de revizuire sunt sanse sa se intoarca dosarul la prima instanta ,instanta care i-a dat cu suspendare!Este posibil lucrul asta?Multumesc!