avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Trafic de droguri de risc- contestatie in anulare respinsa- se poate formula o revizuire?

Buna ziua tuturor!
Astept cat m-ai multe sfaturi !
Doresc sa stiu daca m-ai exista vreo posibilitate de a scapa de pedeapsa cu inchisoarea dupa ce a fost respinsa o contestatie in anulare !Se poate accepta cererea de revizuire?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters255534 , utilizator 18:10, 29 Iunie 2012
In propria cale de atac nu i se putea inrautati situatia, ori ii ramanea prima pedeapsa ori primea ceva mai usor. Cu siguranta parchetul a atacat hotararea nefiind multumit de aceasta, si in calea de atac a acestuia i s-a inrautatit situatia.
Cei care primesc cu suspendare cum ati spus dvs, de obicei se folosesc de art 16 din Legea 143/2000.

Mult succes!
Ultima modificare: Vineri, 29 Iunie 2012
ContSters178374, utilizator
Asta si intamplat!Dar din cate stiu daca i se accepta cererea de revizuire sunt sanse sa se intoarca dosarul la prima instanta ,instanta care i-a dat cu suspendare!Este posibil lucrul asta?Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire dosar penal pici80 pici80 ce este revizuirea unui dosar penal? (vezi toată discuția)
Revizuire mimiela mimiela Buna ziua , Am doua sentinte , una de la tribunal si una de la curtea de apel . Dar dupa un an faptuitorul care este incarcerat cere revizuirea . Ce se poate ... (vezi toată discuția)
Revizuirea pedepsei TITEL_08 TITEL_08 VA ROG DACA PUTETI SA MI RASP SI MIE IN CE CONSTA REVIZUIREA PEDEPSEI ATUNCI CAND AI RAMAS DEFINITIV: 1.IN CE CONDITII POTI CERE REVIZUIREA PEDEPSEI? 2.IN CE ... (vezi toată discuția)