Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate in insolventa , reorganizare judecatoreasca
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate in insolventa , reorganizare judecatoreasca

va rog sa-mi spuneti daca o societate imi datoreaza 1 miliard de ron , si ea se afla in insolventa,
in reorganizare judecatoreasca , este obligata sa-mi plateasca toata datoria sau doar o parte din ea ?
datoria este recunoscuta, exista contracte semnate, facturi emise etc .
multumesc de raspuns
precizati legea si articol din lege care reglementeaza aceasta situatie
daca nu sunteti Statul Roman, ANAF, iar debitul nu reprezinta datorii la bugetul de stat, slabe sanse...
buna ziua, multumesc de raspuns
doresc sa stiu daca exista o lege care sa-i oblige sa plateasca datoriile daca ei au bani in cont , i s-a spus administratorului societatii care asteapta incasarea ca i se va da 10 % din creanta
cum e posibil asa ceva?
ce trebuie facut ca sa incasam intreaga datorie de 1 miliard de ron ?
Nu este.
Inscrieti-va la masa credala, printr-o cerere de declarare a creantei.
Creanta va fi verificata si in cazul in care este in regula, va fi admisa.
Veti aparea la o anumita pozitie, pe tabelul creditorilor, probabil creanta chirografara.
Apoi, asteptati sa se indestuleze: Statul Roman, ANAF, Bugetul de stat...
suntem inscrisi in masa credala, firma nu intra in faliment , ci intra in reorganizare judecatoreasca, are executor sindic
daca ar intra in faliment si datoriile ar fi mai mari decat ce se recupereaza
din vanzarea activelor , nu le-ar ajunge sa-si plateasca toate datoriile
dar daca intra in reorganizare judecatoreasca ei trebuie sa-si plateasca toate datoriile, sa faca dovada ca au cu ce , altfel nu ar avea dreptul la reorganizare si ar fi faliment
spuneti-mi daca asa se judeca lucrurile
ce putem sa facem pentru a ne incasa 1 miliard , suntem in masa credala printre primii, exista contracte, exista facturi recunoscute, extrease de cont etc
multumesc
Daca societatea este in reorganizare trebuie sa fie propus un plan de reorganizare care se voteaza de adunarea generala a creditorilor, se depune la instanta pentru confirmare etc. Daca este aprobat planul, creantele vor fi stinse conform planului. Mai mult decat a va inscrie in tabelul creditorilor, de a analiza si vota sau nu planul nu aveti ce face din punct de vedere juridic.