Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este aceasta hotarare definitiva?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Este aceasta hotarare definitiva?

buna
in decembrie 2011 am fost condamnat la 1 an inchisoare cu supraveghere.(art.215 alin 1,2,3)
atat parchetul cat mine am declarat recurs,parchetul a cerut majorarea pedepsei,eu modalitatea de executare(fara supraveghere)
in martie 2012 a avut loc recursul si curtea de apel a admis atat cererea mea cat si a parchetului,pedeapsa fiind 2 ani cu suspendare
hotararea este DEFINITIVA?
ca vin sms uri din partea vatamatilor ca ne intalnim la bucuresti la inalta.....nu stiu unde si ca dosarul deja este in bucuresti...
ce ati avut dvs la CA se numeste apel si nu recurs. Fiind o sentinta pronuntata de catre Tribunal, ea se ataca cu apel la Curtea de Apel, deci urmeaza recursul la ICCJ.
ce am avut eu se numeste RECURS.
Am fost condamnat de catre tribunal (fond) si dupa aceea de catre curtea de apel (si a fost recurs,nu apel)...in unele cazuri nu este numai o cale de atac,recursul (nu stiu din ce motiv)
DAR DACA DVS SUNTETI AVOCAT...TREBUIE SA STITI ASTA
Inainte sa avem o discutie privind procedura penala va recomand sa cititi art 361 CPP care spune clar ce NU POATE FI ATACAT CU APEL - sentintele tribunalului nu sunt incluse in aceasta categorie . Per a contrario, sentintele Tribunalului sunt apelabile iar apelul se judeca de catre CA.
Exista o neconcordanta intre ce spuneti dvs si instanta care a judecat cauza. Pe art 215 alin 1,2,3 cauza se judeca la judecatorie, iar pe alin 5 la tribunal.
Deci ori ati fost judecat la tribunal pe alin 5 si la Curtea de apel s-a judecat apelul si nu recursul asa cum a zis domnul avocat ori ati fost judecat pe alin 1,2,3 la judecatorie, iar la Curtea de apel s-a judecat recursul.
Fiti atent la incadrarea faptei si la instanta care a judcat in fond pt a primi un raspuns, apoi reveniti.
ContSters178374, utilizator
cum am scris mai sus art 215 1,2,3 si am fost judecat la judecatorir in fond si in curtea de apel in recurs