avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract inchiriere

Buna ziua! Am o speta si am nevoie de un sfat. Am un spatiu inchiriat, cu contract la finante, pe 3 ani. Proprietarul vrea sa scape de mine,invocand diverse motive. Mi-a oprit cheile de la o usa de acces,ramand doar cu cheile de la accesul principal. Nu doreste rezilierea din culpa sa, caci ar insemna sa-mi inapoieze garantia, fapt pe care nu-l doreste. Am o perioada de achitare a chiriei,care expira peste 2 zile si nu i-o mai achit, caci intre timp, mi-am gasit un alt spatiu si m-am mutat, caci nu se mai putea convietui cu respectivul proprietar, dar abia acum l-am notificat,caci nu am avut intentia de a-mi muta biroul, ci de a plati chiria in continuare,insa a devenit imposibila intelegerea cu respectivul. Proprietarul nu m-a notificat, insa nici n-o va face, caci are interes sa ma tina pe loc pana invoca clauza contractuala, ca eu nu i-am mai achitat chiria, fapt pt care se vede nevoit sa opreasca garantia. Nu reusesc sa scot banii cu titlu de garantie si nu stiu, cum sa mai fac. Facturile sunt achitate la zi si toate lucrurile de inventar,in stare buna. Dati-mi un sfat,va rog! Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:48, 21 Iunie 2012
Nu am cu cine sa ma inteleg, mai ales dupa primirea notificarii mele. Amiabil nu se poate rezolva problema. Am incercat... Nu as fi vrut, sincer, sa ajung in instanta.
Ultima modificare: Marți, 19 Iunie 2012
eka20, utilizator
Anterior demararii eventualei actiuni in instanta,achitati-va de efectuarea procedurii prealabile si comunicati postal cu mandat de confirmare de primire interesul dvs pentru rezilierea contractului in conbformitate cu clauzele negociate si asumate contractual
Daca proprietarul primeste comunicarea dvs aveti dovada prin mandat postal ,daca proprietarul refuza corespindenta,din nou aveti dovada ca dvs cu respect si cu buna credinta ati incercat in limitele clauzelor contractual prevazutesa obtineti rezilierea contractului de inchiriere,aspcet esential si favorabil dvs in eventuala actiune in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietarul refuza restituirea garantei platita de chirias just.rain just.rain Buna seara, Pana acum 2 luni am locuit intr-un apartament, iar cand m-am mutat proprietarul a refuzat sa-mi inapoieze garantia, pe motiv ca ultima intretinere ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract locatiune ioana lh ioana lh Exista un contract de inchiriere a unui spatiu comercial, incheiat pe o perioada determinata. Locatorul, impotriva vointei locatarul, a inceput sa faca lucrari ... (vezi toată discuția)
Executare silita greeg greeg Am inchiriat un spatiu comercial, spatiu in care sunt de vreo 2 ani.Cand am preluat spatiul am depus o suma in contul propietarului adica o garantie echivalent ... (vezi toată discuția)