Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Pana anul acesta ,pentru orele suplimentare,aveam un spor de 100% din salariul de baza.Din acest an ,datorita unor dificultati financiare,ni s-a dat un act aditional la regulamentul intern,in care se spune ca munca suplimentara se va plati doar cu un spor de 10% si cu ore libere platite in extrasezon.Incepand cu 1 iunie este valabil acest act.Din acea zi suntem chemati la munca aproape in fiecare zi de sambata si duminica.Este corect sa se procedeze asa?Adica pentru o zi de sambata lucrata nu vom fi platiti in sezon decat cu 10%,urmand a recupera restul la toamna?In acest caz,la un salariu de 6 ron pe ora,vom fi platiti cu 4,8 lei pentru o zi de sambata/duminica?
Va multumesc!
In cazul cu spor de 1% inseamna ca un patron poate face ce vrea la el in societate fara sa dea socoteala nimanui?Se pare ca putem ajunge ca si sclavii de pe plantatii in aceste situatii?
ondino a scris:

vvmarlena a scris:

.......
Adica pentru o zi de sambata lucrata nu vom fi platiti in sezon decat cu 10%,urmand a recupera restul la toamna?In acest caz,la un salariu de 6 ron pe ora,vom fi platiti cu 4,8 lei pentru o zi de sambata/duminica?
Va multumesc!

Calculul este corect,inainte vi se platea 200%,(100% orele prestate s, adica 6x8=48leisi cate un liber platit)acum doar 110%,(10%pt. orele prestate s,adica 0,60x8=4,8lei si liber la toamna),insa cu liberul la toamna nu pot fi de acord,nu este corect ,pt.ca nu se respecta prevederile art.137(4)(5)Codul Muncii:

In primul rand trebuie sa faceti diferenta intre orele suplimentare (unde sporul nu poate fi mai mic de 75%) si orele de sambata si duminica lucrate in cadrul programului normal de lucru.

Daca orele prestate sambata si duminica fac parte din programul normal de lucru (daca repausul saptamanal il primiti in alte zile ale saptamanii si la sfarsit de luna nu aveti mai multe ore lucrate decat orele zilelor lucratoare din luna respectiva) , calculul dumneavoastra nu este corect, nu sunteti platita cu 4,8 lei pentru o zi ( 8 ore) de sambata sau duminica lucrate , in realitate sunteti platita cu 6 lei x 8 ore = 48 lei (inclusi in salariu) plus 4,8 lei sporul de 10 % adica in realitate pentru 8 ore lucrate sambata sau duminica in cadrul programului normal de lucru sunteti platita cu 48 lei + 4,8 lei=52, 8 lei

In situatia in care orele pe care le munciti sambata si duminica sunt suplimentare , acest spor de 10 % este ilegal

Ce vreau sa subliniez este ca o astfel de modificare nu se poate pune in practica prin regulament intern, trebuie incheiat un act aditional la contractul individual de munca, pe care evident il semnati sau nu.

Text extras din Codul Muncii:

Art. 17. [informarea cu privire la clauzele contractului de munca]
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.

(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.

(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;

4) Elementele din informarea prevazuta la alin. (3) trebuie sa se regaseasca si in continutul contractului individual de munca.

(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege

si

Art. 120. [definitia legala si conditiile muncii suplimentare]
(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident. "

In concluzie, daca sunt ore suplimentare, nu sunteti obligata sa le prestati.
valita, utilizator
vvmarlena a scris:

.Ce se intampla in situatia cand in extrasezon vom fi pusi in situatia in care vom fi anuntati ca nu putem beneficia de liberul platit pentru ca nu sunt bani sau nu exista personal care sa lucreze in zilele in care trebuie sa beneficiem de liberele platite?

Trebuie sa sesizati ITMul si nu in extrasezon ci chiar acum,pt. ca asa cum scriam in comentariu se incalca prevederea art.137Codul Muncii
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 123 alin. (2).

2."In cazul cu spor de 1% inseamna ca un patron poate face ce vrea la el in societate fara sa dea socoteala nimanui?Se pare ca putem ajunge ca si sclavii de pe plantatii in aceste situatii?"

Angajatorul putea sa stabileasca un spor de 1% doar in conditiile art.137(3)Codul Muncii,numai ca daca programul putea sa-l modifice printr-o modificare adusa Regulamentului Intern,pe care era obligat sa va o faca cunoscuta,pt. spor trebuia sa intocmeasca acte aditionale la cim, care trebuiau semnate si de angajati.Si privind acest aspect puteti sesiza ITM ul.

@valita,
Nu sunt ore suplimentare,ci este vorba despre repaosul saptamanal acordat in conditiile art137Codul Muncii!
ContSters136493, utilizator
Inainte eram platiti cu 200%,adica 8 ore lucrate intr-o zi de sambata erau platite cu 8x6x2=96,fara a avea un liber platit pentru ca nu exista personal care sa lucreze ca sa se asigure liberele.Programul normal este de luni pana vineri iar in situatia in care sunt comenzi se lucreaza si in week-end.Acum pe luna iunie am lucrat 200 de ore din care 40 sambata si duminica si am incasat 733 ron la un salariu de incadrare de 939 ron.Deci nu au fost platite cele 40 de ore decat cu 10% urmand sa primim liber in lunile septembrie-decembrie.Ce se poate face?
vvmarlena a scris:

Programul normal este de luni pana vineri iar in situatia in care sunt comenzi se lucreaza si in week-end.

Sunt ore suplimentare

Inainte eram platiti cu 200%,adica 8 ore lucrate intr-o zi de sambata erau platite cu 8x6x2=96,fara a avea un liber platit

Inainte va plateau cu 200 % adica plateau orele suplimentare (100%) si va acordau spor de 100%.

Acum este ilegal din mai multe puncte de vedere.
1. Daca inainte primeati 96 lei pt 8 ore suplimentare , acum trebuie sa primiti

pentru 8 ore suplimentare- 48 lei si un liber platit (in urmatoarele 60 de zile)

sau

- 48 lei plus 36 lei = 84 lei (adica cu spor de 75% cat este minim prevazut in codul muncii)

In concluzie nu va platesc orele suplimentare .

Daca aveti contract individual de munca in care este specificat sporul de 100% pentru orele suplimentare, ca sa schimbe cuantumul sporului trebuie sa incheie un act aditional la contract , nu se modifica venitul asa prin regulament intern, regulamentul intern este act unilateral.

Puteti face plangere la ITM.

valita, utilizator