Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din conservare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din conservare SRL

Cu trei ani in urma am facut actele la Registrul comertului pentru intrarea unui SRL in conservare (cu scopul de a scapa de impozitul forfetar de atunci). In 4 iulie se implinesc 3 ani. Care va fi situatia atunci?
Firma se considera a fi iesita din conservare si poate relua activitatea? sau mai trebuie facute alte acte la Registrul comertului pt reluarea activitatii?
Pentru situatia in care se doreste ramanerea in conservare trebuie depusa o noua cerere?
Din pacate procedura de reluare a activitatii nu este identica in toata tara. Daca societatea a avut activitatea suspendata pe o perioada de trei ani, in mod normal registrul comertului trebuie sa reia activitatea din oficiu. Daca nu reusiti sa convingeti functionarii de la registru sa va reia activitatea societatii din oficiu, va trebui sa depuneti o hotarare de reluare a activitatii urmata de o noua hotarare de suspendare a activitatii pentru o perioada de trei ani. Daca tot nu lucrati cu societatea mai bine initiati procedura dizolvarii voluntare fara numire lichidator in temeiul art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. Pentru aceasta din urma procedura ajungeti la o cheltuiala de aproximativ 600 ron, adica tot atat cat va costa reluarea - suspendarea activitatii.
si daca administratorul nu isi arata nicio intentie visavi de firma in conservare, adica nu mai intreprinde nicio masura: nici nu o dizolva nici nu prelugeste conservarea. Sunt urmari legislative?
Orice persoana( fizica sau juridica) interesata poate sa ceara dizolvarea societatii.
Pentru colegul Sad: Cum sa reia registrul activitatea din oficiu cand la suspendarea societatii se predau toate constatatoarele si se completa o noua declaratie prin care comerciantul declara ca in perioada suspendarii nu va efectua nici una din activitatile trecute in obiectul de activitate al societatii? La "reluarea" activitatii de unde sa stie registrul comertului ce activitati mai doreste comerciantul sa presteze? Si cum sa fie activa cand nu poate presta nici unul din obiectele de activitate, nici macar activitati de birou, care si ele trebuiesc autorizate?
ContSters259670, utilizator