avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fondul de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fondul de rulment

Fondul de rulment trebuie platit anual chiar daca sunt cu plata taxelor la zi?
Art 24 din HG nr 1588/2007 Fondul de rulment se dimensioneaza astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni calendaristice
Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui proprietar,potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proproietari,iar reintregirea fondului de rulment se face lunar,prin plata sumelor afisate pe lista de plata
@ceaidemusetel :
Fiti putin mai clar/a in exprimare : vi se solicita sa platiti din nou integral fondul de rulment sau doar sa fie completat/actualizat cel pe care l-ati platit deja ?
Fondul de rulment se stabileste pentru fiecare proprietar in parte si nu are legatura cu restantele altora, cu cheltuielile altora sau ale intregii asociatii. Fondul de rulment, asa cum bine s-a explicat mai sus, trebuie sa acopere cel putin suma necesara achiratii cotelor pentru cea mai scumpa luna din anul ce s-a incheiat. La propunerea comitetului executiv, avand in vedere inflatia, se poate stabili fiecarui proprietar un fond de rulment chiar mai mare decat cea mai scumpa luna, mai mare cu inflatia prognozata.
Daca ati platit anul trecut o suma drept fond de rulment, inseamna ca acea suma este inregistrata pe numele dumneavoastra in registrul fondului de rulment.
Daca s-a constatat ca aceasta suma nu acopera cea scumpa luna plus inflatia, se poate solicita proprietarului, prin afisarea pe lista de plata, completarea acestui fond de rulment, actualizarea acestuia cu diferenta de la fondul existent la cel necesar.
Dar, repet, acest fond de rulment este al fiecarui proprietar, este diferit ca suma pentru fiecare, in functie de cheltuielile fiecaruia in relatia cu asociatia.
Asta o puteti sustine in conditiile in care proprietarii isi platesc lunar cotele de intretinere.
As vrea sa intreb pe toata lumea care este in situatia de a plati facturile la furnizori cum se descurca cand au o multime de restantieri de la care nu au speranta sa obtina la modul concret si rapid bani cash cu care sa plateasca aceste facturi?
Platesc numai pentru si in masura in care are fiecare propriul lui fond de rulment? Ceea ce este suplimentar pentru ceii buni platnici ramane in banca, in casa si nu se plateste factura la furnizor, numai pentru a plati pentru fiecare din fondul individual pe care il are?




Sa presupunem ca eu am un fond de rulment de 500, iar cheltuiala pentru apartamentul detinut de mine este de maxim 450, sunt eu dator sa pun fond de rulment pentru cineva care nu are fond de rulment si nu achita cotele la timp?
Este DOAR treaba presedintelui si comitetului sa il oblige sa achite, daca nu achita sa il dea in judecata in termen util, ca sa nu ajunga la datorii care sa fie nevoiti furnizorii sa ne "taie" utilitatile.
Cine nu are bani sa achite datoriile sa se mute la un apartament mai mic, un confort inferior, si mai sunt si alte variante....
Daca se iau bani din penalizari, imi da mie asociatia bani in plus ca am mai mult la fondul de rulment, sau ii foloseste pentru administratie si eu beneficiez de aceiasi suma cat beneficiaza si cei fara fond cat am eu?
Deci nu se poate trage pe cei care isi achita si cotele si fondurile la timp!

Alte discuții în legătură

Ce se plateste din fondul de rulment? smadoiumihaela smadoiumihaela BunA ziua! Am platit fondul de rulment cerut de administrator, iar acum, avand restante la intretinere, l-am rugat sa ia banii din fond, dar a refuzat sub ... (vezi toată discuția)
Fond special asociatie proprietari andalex24 andalex24 Buna ziua, asociatia de proprietari a hotarat crearea a doua fonduri speciale RADET respectiv Apa Nova, prin care lunar fiecare locatar este obligat sa ... (vezi toată discuția)
Cum se poate folosi fondul de rulment? gabrielab28 gabrielab28 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti exact cum la ce anume se poate apela la fondul de rulment al asociatiei de locatari? daca se poate utiliza si pentru ... (vezi toată discuția)