Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Constatare ilegalitate conventie civila- consecinte ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Constatare ilegalitate conventie civila- consecinte asupra sumelor incasate in baza acestei conventii

O persoana fizica neautorizata incheie cu o primarie o conventie civila de prestari servicii ( incheiere contracte si organizare licitatii publice).Se spune ca mai nou nu poti incheia o astfel de conventie decat cu o PFA.In urma unui control al curtii de conturi se constata ilegalitatea conventiei, aceasta nefiind incheiata cu o PFA. Care ar fi consecintele asupra sumelor platite si incasate in situatia ipotetica a unei actiuni in justitie.Se aplica cumva principiul muncii prestate ca in situatia unui CIM declarat de instanta ca ilegal incheiat, sau se trece la imputarea sumelor incasate? Multumesc
Chiar nu cunoaste nimeni o astfel de situatie?