avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Schimbare data zbor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Schimbare data zbor

Buna ziua,
In decembrie 2011 am facut rezervare si am achitat un zbor Londra-Bucuresti (2 persoane) pentru 3.10.2012 plecare la ora 0:55, cu o companie low-cost. Acum, in iunie 2012, primesc un mesaj de la compania respectiva (wizz) ca data zborului s-a modificat pentru 4.10.2012 ora 8:00 (cu scuze care nu ma incalzesc) si mi se cere sa accept sau sa renunt la bilet - probabil mi se vor restitui banii. Daca accept noua data va trebui sa platesc in plus 2 nopti de hotel (nu mai vorbesc de celelalte costuri, mancare etc), daca nu accept si caut acum bilet la o alta cursa cu plecare in data programata initial (3.10.2012) evident ca va trebui sa platesc un pret mult mai mare decat contravaloarea biletului cumparat acum 6 luni.
Eu cred ca am dreptul logic sa pretind companiei aviatice sa suporte costul camerei de hotel pentru 2 nopti suplimentare (in situatia initiala cu plecare in 3.10.2012 la miezul noptii evident ca nu am rezervat camera in ultima zi dar acum, daca plecarea este la ora 8:00 dimineata trebuie sa mai platesc noaptea 2/3.10 si noaptea 3/4.10.2012, ziua plecarii, deci 2 nopti suplimentare !). Sau daca aleg sa plec cu alta companie, pe 3.10.2012, pot sa solicit restituirea diferentei de cost al biletelor ?
Ce ma sfatuiti, ce drepturi am, cum trebuie sa procedez ?
Ultima modificare: Joi, 21 Iunie 2012
dddgab, utilizator

Alte discuții în legătură

Modificare zbor wizz air Helena21 Helena21 Buna ziua. În data de 11.03.2018 am cumpărat un bilet de avion dus-întors pe ruta Bucureşti-Lisabona, pentru perioada 24.05.2018-29.05.2018. În data de ... (vezi toată discuția)
Zbor anulat wizz air LuMorningGlory LuMorningGlory Buna ziua. In data de 13.12.2017 am achizitionat doua bilete de avion Suceava - Bologna -Suceava pentru datele 16.09.2018, respectiv 26.09.2018 si, evident, ... (vezi toată discuția)
Pacaliti de agentia de turism dodo83 dodo83 Buna ziua, suntem 2 familii care am apelat la o agentie online pt a ne trimite o oferta in vacannta in Turcia. Am acceptat un pachet , am incheiat un contract, ... (vezi toată discuția)