Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract comodat pe sediu social_as.unic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract comodat pe sediu social_as.unic

Buna ziua,
Pentru a rezilia/inceta un contract de comodat pe sediu social cu acordul partilor, ce pasi sunt necesari? trebuie depus la ORC? Ce alte costuri, actiuni mai implica?
Precizez ca contractul este intre o firma si o persoana fizica, aceasta din urma neavavnd nici o legatura cu firma respectiva. Iar firma nu mai desfasoara nici o activitate si nici nu a desfasurat nimic niciodata acolo.
Trebuie mentionat un motiv pt. care se doreste rezilierea contractului?
Multumesc anticipat!
claudia_d, utilizator
Incetarea actului in temeiul caruia s-a stabilit sediul socia, indiferent ca este contract de inchiriere sau de comodat prespune si inregistrarea la Registrul Comertului a mentiunii cu privire la mutarea sediului social.
Astfel, trebuie sa stabiliti un nou sediu social, sa incheiati un contract de inchiriere sau comodat, sa intocmiti decizia asociatului unic de mutare a sediului social, sa actualizati actul constitutiv cu noua adresa, sa depuneti la Registrul Comertului o cerere de inregistrare a acestei mentiuni. In acelasi timp este necesar sa preschimbati certificatul de inregistrare al societatii si certificatele constatatoare intrucat pe ele este tiparit sediul actual al societatii.
Ca si costuri in jur de 400 lei.