Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Informatii publice
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Informatii publice

Pot fi considerate informatii publice caracteristicile produselor comercializate de agentii economici ? Ma refer aici la preturi, gramaj, calitate.
In situatia in care realizez un buletin informativ cu aceste informatii sunt obligat sa am acordul agentilor economici care comercializeaza aceste produse, pentru a putea publica buletinul informativ ?
Va multumesc.
In conformitate cu prevederile art. 2 lit. b din legea nr. 554 din 2001 prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei.
Multumesc pentru raspuns