Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua
cum se procedeaza pentru a depune o cerere da executare silita.
-unde trebuie trimisa
-ce trebuie sa contina cererea
-daca se poate trimite prin e-mail la judecatorie, sau trebuie sa o depui personal

-ce ar mai trebui sa stiu.
este vorba de un proces civil de partaj in care o patre trebuie sa plateasca o sulta
stabilita de tribunal
Va multumesc Cristian
Executarile silite se executa in principiu de catre executorii judecatoresti din circumscriptia curtii de apel in care urmeaza sa se efectueze executarea ori, in cazul urmaririi bunurilor, de catre executorul judecatoresc din circumscriptia curtii de apel in care se afla acestea.
Adresati-va unui executor judecatoresc, iar acesta va formula cererea de incuviintare a executarii silite si va indeplini procedura propriu-zisa.
Procedura executarii silite se desfasoara de catre executorul judecatoresc in baza titlului executoriu
Daca detineti hotarare judecatoreasca investita cu formula executorie,contactati executor judecatoresc responsabil domiciliului debitorului care va solicita instantei de judecata incuviintarea executarii silite
In baza incuviintarii executarii silte ,executorul judecatoresc va demara procedura de executare silita concreta a debitorului