Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu cadru didactic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu cadru didactic

sunt cadru didactic la o gradinita cu program prelungit, si datorita faptului ca sunt copii in tot cursul anului, exceptie luna august luna de curatenie generala,nu reusim sa efectuam toate zilele de concediu la care avem dreptul, pentru ca directiunea nu aproba zile de concediu in timpul cursurilor, care este solutia legala
Norma metodologica din 7 octombrie 2011 (Norma metodologica din 2011) privind efectuarea concediului de odihna al personalului didactic din invatamant
Art. 1. -
(1) Cadrele didactice din invatamantul preuniversitar beneficiaza de dreptul la concediul de odihna anual cu plata, cu o durata de 62 de zile lucratoare, in perioada vacantelor scolare.
Art. 6. -(2) Programarea concediilor de odihna se face in primele doua luni ale anului scolar ori universitar de catre consiliul de administratie sau de catre senatul universitatii. Perioadele de efectuare a concediului de odihna pentru fiecare cadru didactic se stabilesc de consiliul de administratie sau de senatul universitatii, in functie de interesul invatamantului si al celui in cauza.
Directorul trebuie sa va asigure cele 62 de zile.