Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motive de recurs - contestatie la suspendarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motive de recurs - contestatie la suspendarea executarii silite

Partea adversa a declarat recurs- contestatie la suspendare silita deoarece judecatoria a admis suspendarea executarii silite la cererea mea.
As avea nevoie de raspunsuri la trei intrebari:
1. In recursul depus de avocata partii adverse mi-a fost gresit numele de familie: subsemnatul in contradictoriu cu contestatoarea Y (in loc de X asa cum ma numesc). Citatia mi-a fost trimisa de tribunal pe numele si adresa corecta. As putea sa ma folosesc in vreun fel de aceasta greseala de nume din documentul depus de partea adversa?
2. In recursul depus de avocata partii adverse, la finalul documentului, tot din greseala, au scris: "Fata de aceste aspecte solicit sa admiteti recursul ca nefondat ...". Adica chiar cel ce depune recursul solicita respingerea lui :P. Cum pot folosi si aceasta greseala din document?
3. Am obligatia de a depune intampinare cu 5 zile inainte sau nu este obligatorie in acest tip de proces? Pe citatie nu se mentioneaza obligativitatea depunerii intampinarii.

Va multumesc.
laau, utilizator
1. Nu are nicio consecinta redactarea gresita in motivele de recurs a numelui dvs, de vreme ce citatia ati primit-o pe nume si adresa completa. in aceste conditii se va considera procedura completa la primul termen de judecata. Se poate face o rectificare a numelui, in sensul ca a fost o greseala de redactare.

2. Nici greseala din concluzia recursului nu va influenta decizia in recurs. Probabil ca in preambulul motivelor solicitarea este corecta, in sensul admiterii recursului. este tot o eroare de tehnoredactare. In recursul sustinut oral concluziile vor fi cel mai probabil cele corecte.

3. Puteti face intampinare prin care sa combateti motivele de recurs si sa solicitati mentinerea suspendarii conditionate.
Va multumesc pentru raspuns.

Intampinarea trebuie depusa in mod obligatoriu cu 5 zile inainte de termen? Sau se accepta depunerea ei si in ziua procesului?
Se accepta depunerea ei si in ziua termenului de judecata, dar este mai bine sa o depuneti cu cel putin 5 zile inainte.
Multumesc pentru explicatia detaliata, am inteles.