Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... diminuarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

diminuarea pedepsei

conform art 320 alin 1 inculpatul poate obtine o reducere a pedepsei cu 1/3 . se poate ajunge atat la injumatatirea pedepsei chiar si sub limita . Care sunt motivele pentru a se ajunge la jumatate de pedeapsa sau sub limita minimului pedepsei si care sunt articolele?
In afara prevederilor art.320 indice 1 Cpp se pot retine in favoarea inculpatului circumstante atenuante atat legale, cat si judiciare conf art.72-74 Cp.

Intre aceste circumstante se numara: atitudinea inculpatului inainte, cat si dupa sav faptei, circumstantele personale ale inculpatului (lipsa antecedentelor penale, loc de munca, familie, educatie, starea de sanatate etc), recuperarea activa a eventualului prejudiciu, comportamentul sincer in fata autoritatilor etc.