Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata salarii

Buna ziua,am o rugaminte, se poate un angajator sa-ti faca contract de munca si dupa o perioada de proba de 2 sapt sa nu-ti dea banii?Adica contractul sa nu fie inregistrat la ITM? Cum se poate afla?Sunt colegi care au semnat contr individual de munca iar dupa 2 sapt le-a spus sa-si dea demisia,ei{angajatorul } nu ii vor plati ci doar le va acorda bonuri de masa
Este posibil asa ceva,si unde si cum pot face plangere.
Va multumesc pt raspuns.
Posibil este, dar nu si legal .. sesizarea o puteti depune la ITM si/sau Inspectia Muncii.

Angajatorul este obligat sa va plateasca salariul pana la data incetarii raportului de munca...altfel spus, pe intreaga perioada lucrata.
Cornel Vasile, Consilier juridic