Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Buna
As avea o intrebare privitor l orele suplimentare
Lucrez la o firma unde se lucreaza in 3 schimburi. Pentru ca un coleg este in concediu lucram 12 ore ca sa fie cele 3 schimburi complete. Eu am lucrat in felul urmator :
Joi - 12 ore (06:00-18:00)
Vineri - 12 ore (06:00-18:00)
Sambata - 9 ore (06:00-15:00)
Luni - 12 ore (18:00-06:00)
Marti - 12 ore (18:00-06:00)
Miercuri - 12 ore (18:00-06:00)
Joi - 12 ore (18:00-06:00)
Vineri - 12 ore (18:00-06:00) precizezi ca programul de lucru sa incheiat Sambata la ora 06:00
Vineri seful are dreptul sa ma cheme Sambata la ora 14:00 inapoi la lucru? Asa ore libere as fi avut 8 ore din care 2 ore numai drumul de la firma acasa si invers, in total 6 ore de odihna.
Am drepul sa fac o plangere la ITM pentru acest lucru?

ART.135Codul Muncii:
1) Salariaţii au dreptul între două zile de muncă la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin excepţie, în cazul muncii în schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore între schimburi.

In cazul dvs, de la terminarea schimbului 3 de vineri ,la ora 6 dimineata sambata,pana la ora 14 s.cand ati fost programat sa incepeti activitatea in schimbul urmator ar fi exact cele 8 ore .
Este drewptul dvs de a sesiza ITM-ul in legatura cu aspectle semnalate aici pe forum cu privire la incalcarea legislatiei muncii .. sesizare o puteti face:
- online
- prin posta recomandata cu confirmare de primire
- depunere la registratura institutiei.
multumesc pentru raspuns, dar am lucrat Vineri de la ora 18:00 pana Sambata dimineata 06:00 si Sambata trebuia sa ma duc inapoi la lucru la ora 14:00 dupa cum stiu normal la 12 ore de lucru ar trebui 24 de ore libere sau in cazul orelor siplimentare nu se pune?
Prevederea mentionata de dvs este aplicabila in toate situatiile ...