avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pentru cei cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pentru cei cu studii superioare

Lucrez in sistemul bugetar ca referent de specialitate cu studii superioare si am un salariu de incadrare de 922 ron.Conform HG nr 1051/2008,de la 1 ianuarie 2008 salariu minim va fi de 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare.Salariatul de la resurse umane spune ca el nu ia in considerare aceasta hotarare si asteapta hotararile noului guvern.Puteti sa ma lamuriti cum stau lucrurile,va rog frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:09, 6 Ianuarie 2009
In sistemul bugetar salariul de incadrare este conform grilei de salarizare anexa la contractul pe ramura.
Deci nu se ia in considerare HG nr.1051/2008.
Pentru detalii privind salarizarea personalului bugetar cauta OG. 9/2008 pentru modificarea Ordonanţei Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, şi pentru acordarea unor creşteri salariale pentru funcţionarii publici în anul 2008.


rambela a scris:

Lucrez in sistemul bugetar ca referent de specialitate cu studii superioare si am un salariu de incadrare de 922 ron.Conform HG nr 1051/2008,de la 1 ianuarie 2008 salariu minim va fi de 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare.Salariatul de la resurse umane spune ca el nu ia in considerare aceasta hotarare si asteapta hotararile noului guvern.Puteti sa ma lamuriti cum stau lucrurile,va rog frumos.


Salariul minim de 1200 lei pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare rezulta din coroborarea art.2 din Hg nr.1051/2008 cu art.41 alin.1 lit.d din CCMN pe anii 2007-2010.
Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.
Astfel, pentru functionarii publici avem OG nr.6/2007, aprobată cu modificări prin Legea nr.232/2007 si modificata prin OG nr.9/2008, iar pentru personalul contractual avem OG nr.10/2007, aprobată cu modificări prin Legea nr.231/2007 , cu modificarile si completarile ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu consilier juridic Ela_Cj Ela_Cj Buna ziua, am si eu o intrebare la care nu ii gasesc raspunsul si nimeni nu ma poate lamuri cu certitudine. Sunt consilier juridic debutant la o primarie ... (vezi toată discuția)
Modificarile din codul muncii privind concediul de odihna vera_tardea vera_tardea Buna ziua, va rog sa imi precizati in ce masura modificarile aduse de Lg.12/2015, cu privire la concediul de odihna( perioada de 18 luni si faptul ca o ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu functionar public 2013 mimiela mimiela Cum se calculeaza salariul unui functionar public incepand din 01.01.2013? Mentionez ca, incepand cu luna iunie 2013 un functionar public ,clasa iii, grad ... (vezi toată discuția)