Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pentru cei cu studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pentru cei cu studii superioare

Lucrez in sistemul bugetar ca referent de specialitate cu studii superioare si am un salariu de incadrare de 922 ron.Conform HG nr 1051/2008,de la 1 ianuarie 2008 salariu minim va fi de 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare.Salariatul de la resurse umane spune ca el nu ia in considerare aceasta hotarare si asteapta hotararile noului guvern.Puteti sa ma lamuriti cum stau lucrurile,va rog frumos.
In sistemul bugetar salariul de incadrare este conform grilei de salarizare anexa la contractul pe ramura.
Deci nu se ia in considerare HG nr.1051/2008.
Pentru detalii privind salarizarea personalului bugetar cauta OG. 9/2008 pentru modificarea Ordonanţei Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, şi pentru acordarea unor creşteri salariale pentru funcţionarii publici în anul 2008.

rambela a scris:

Lucrez in sistemul bugetar ca referent de specialitate cu studii superioare si am un salariu de incadrare de 922 ron.Conform HG nr 1051/2008,de la 1 ianuarie 2008 salariu minim va fi de 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare.Salariatul de la resurse umane spune ca el nu ia in considerare aceasta hotarare si asteapta hotararile noului guvern.Puteti sa ma lamuriti cum stau lucrurile,va rog frumos.

Salariul minim de 1200 lei pentru personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare rezulta din coroborarea art.2 din Hg nr.1051/2008 cu art.41 alin.1 lit.d din CCMN pe anii 2007-2010.
Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.
Astfel, pentru functionarii publici avem OG nr.6/2007, aprobată cu modificări prin Legea nr.232/2007 si modificata prin OG nr.9/2008, iar pentru personalul contractual avem OG nr.10/2007, aprobată cu modificări prin Legea nr.231/2007 , cu modificarile si completarile ulterioare.