Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract

buna ziua-am doua contracte cu o firma. primul contract a fost semnat la data de:13-12-2007,contract pentru furnizarea serviciului de internet,abonamentul fiind pe perioada de 2 ani,cu primele 6 luni gratuite. kitul de instalare AR si modemul sunt furnizate de firma in custodie. al doilea contract a fost semnat la data de:26-01-2007,contract pentru furnizarea de servicii de televiziune,cu perioada minima initiala de 2 ani. kitul de instalare si STB-ul sunt furnizate in custodie. as vrea sa stiu daca pot rezilia contractele fara a plati acele taxe.va multumesc

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme, multumesc pentru intelegere]
Ares-3, moderator
Daca nu ati prelungit abonamentele in ultimii 2 ani, prin urmare nu beneficiati de reduceri de pret, programe suplimentare sau alte facilitati, puteti rezilia contractele cu conditia sa anuntati in scris intentia dvs. (scrisoare cu confirmare de primire ar fi ideal, de preferat comunicarii telefonice sau e-mailului).

Art. 10. Incetarea Contractului
10.1 Partenerul are dreptul de a denunta unilateral Contractul pentru toate Serviciile sau numai pentru o parte dintre acestea oricand dupa expirarea perioadei minime initiale aferente Serviciilor respective, pe baza unei notificari prealabile de 30 (treizeci) de zile si cu conditia platii tuturor sumelor datorate [firmei]; contractul va inceta de plin drept pentru acele Servicii in cea de a 31 (treizecisiuna) zi.

In concluzie, veti plati si luna de abonament urmatoare notificarii, contractul nu va inceta din ziua in care dvs. ii anuntati.