Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament prima casa

Buna ziua. Daca o persoana a achizitionat impreuna cu sotul un apartament in anul 2009 prin programul prima casa iar anul acesta au divortat, care sunt sansele fiecaruia sa preia proprietatea integrala a acestui apartament?. Creditul bancar este pe numele sotiei, sotul e coplatitor. Pe contract apar amandoi cu aceleasi drepturi. Ce acte ar trebui depuse la banca pentru a putea prelua doar unul din ei acest apartament ,si implicit creditul?
In acest caz , numai instanta va ajuta. Nu e dupa cum vrea doamna pt ca solutii exista. Banca e interesata sa-si primeasca banii, nu sa ajunga sa execute silit, deci daca sotul se incadreaza cu veniturile pt a prelua creditul, banca nu va avea nimic impotriva.
Sotul poate cere si primi cheltuieli de judecata.