Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Despre TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Despre TVA

Am facut transport pentru o firma din Bulgaria care si acea firma este platitoare de TVA,doresc sa intreb cine plateste TVA si daca se intocmeste factura cu TVA sau este scutita de TVA. multumesc pentru raspuns.
Problema cu transportul este relativ delicata in ceea ce priveste TVA. Daca transportul a fost aferent unui export atunci TVA este zero (scutit). Daca este aferent altei activitati TVA este 24%.