Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Contract de comodat, cine plateste impozitul ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Contract de comodat, cine plateste impozitul ?

As vrea sa stiu ce e contractul de comodat,ce efecte are si cine va plati impozitul pe cladirea comodata.Va multumesc.#-o
Comodatul (imprumutul de folosinta) este contractul prin care o pesoana, numita comodant, remite spre folosinta altei persoane , numita comodatar, un lucru nefungibil si neconsumtibil , cu obligatia pentru acesta de a-l restitui la termen in naturta, in individualitatea sa (Art. 1560 cod civil -vechi). Prin efectul contractului de comodat, bunul trece in folosinta comodatarului, dar comodantl ramane proprietar.
Contractul de comodat este un imprumut de folosinta fara plata unui echivalent banesc, adica a unei chirii.
Taxele si impozitele pe proprietate raman in sarcina comodantului (a proprietarului) intrucat prin acest tip de contract nu se instraineaza dr de proprietate ci doar folosinta astfel cum am mentionat.