Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ecotaxa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ecotaxa

Spuneti-mi si mie cine plateste ecotaxa operatorul economic sau comerciantul?
Nu inteleg nimic din lege.
Totul este interpretabil ca sa aiba motiv sa ne dea amenzi si sa-si umple buzunarele de spaga!
Guvernul a decis introducerea EcoTaxei care se va aplica de la 1 ianuarie 2009, pentru fiecare punga din materiale care nu sunt biodegradabile.
EcoTaxa va fi incasata de la operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de ambalaje de desfacere.
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Guvernul a decis introducerea EcoTaxei care se va aplica de la 1 ianuarie 2009, pentru fiecare punga din materiale care nu sunt biodegradabile.
EcoTaxa va fi incasata de la operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de ambalaje de desfacere.

Sunt de acord cu postarea intiala ca OG este foarte interpretabila, deoarece ni se zice ca
" obligatia de a calcula si plati ecotaxa de 0,20lei.bucata revine operatorilor economici persoane juridice romane care introduc pentru prima data pe piata nationala pungi avand manere integrate sau aplicate, de tip sacosa-banana sau maieu, oricare ar fi destinatia si modul de comercializare/distribuire a acestora, dupa cum urmeaza:
- producatorul pentru pungile fabricate in Romania si comercializate pe piata nationala
- importatorul pentru pungile provenind din tari din afara UE
-operatorului economic persoana juridica romana care distribuie pentru prima data pungile provenind din tari membre ale UE

Luand in calcul textul bold-at va rog frumos sa-mi spuneti unde se incadreaza societatea care a achizitionat pungile taiwaneze de la un importator roman ?..mai altfel zis, conform OG importatorul plateste taxa de 0,2 lei/punga dar societatea care a cumparat de la importator aceste pungi deja este a 2-a si nu prima care distribuie pungile
inteleg eu bine sau.......
:" obligatia de a calcula si palti ecotaxa de 0,2 lei /buc revine operatarilor economici care introduc pe piata nationala pungi..., oricare ar fi destinatia si modul de comercializare /distribuire a acestora , dupa cum urmeaza :
a) producatorului , pentru pungile fabricate in romania
b) importatorului , pentru pungile provenind din tari din afara ue
c) persoanei fizice/juridice romane autorizate , care introduce pe piata nationala pungile provenind din tari membre ale ue

bun
deci comerciantul , agentul economic care vinde astfel de pungi , produse de altcineva - de producatorul pungilor , nu trebuie sa achite aceasta taxa ....
dar daca eu .... magazin fac comanda de pungi -personalizate ....... cine plateste taxa ? cel care mi le confectioneaza pt ca el e producator de pungi , nu eu care le comercializez ulterior celor ce-mi cumpara marfa din magazinul meu....