Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar...nu mai nteleg nimic...
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar...nu mai nteleg nimic...

Astazi am fost sa-mi fac o copie dupa dosarul de executare de la judecatorie.
As dori sa descriu pasii pe care cred eu ca s-au facut pana a ajunge dosarul la judecatorie.va rog sa imi spuneti daca am inteles bine sau total eronat.
1.Banca constata ca nu isi mai aduna banii de la debitor.
2.Banca face demersurile necesare pentru a-si recupera banii
3.Trimite o cerere de excutare catre executorul bancar unde depune acte doveditoare.(deci face un dosar)
4.Executorul bancar face o cerere de incuviintare silita la judecatorie unde depune acte doveditoare(din dosarul pe care l-a primit de la banca)insa nu depune toate actele in dosarul pentru judecatorie.(lipsa sunt somatia de plata,certificat constatator,tabel cheltuieli,)

Intrebarea este urmatoarea:
In dosarul pe care executorul bancar il are de la banca se pot adauga inscrisuri fara ca ele sa apara in dosarul de la judecatorie?
Nu este obligat sa le adauge la dosarul de la judecatorie?

Va multumesc foarte mult!
Dahrma, utilizator
In dosarul initial format ,executorul judecatoresc urmeaza sa depuna succesiv si cronologic actele pe care le intocmeste cu scopul materiaizarii titlului executoriu.,respectiv somatii,
procese verbale ,publicatii pentru licitatii,etc,documente care nu se depun la dosarul de la judecatorie
Intreg dosarul de executare silita poate fi studiat la BEJ
ynocentta a scris:

In dosarul initial format ,executorul judecatoresc urmeaza sa depuna succesiv si cronologic actele pe care le intocmeste cu scopul materiaizarii titlului executoriu.,respectiv somatii,
procese verbale ,publicatii pentru licitatii,etc,documente care nu se depun la dosarul de la judecatorie
Intreg dosarul de executare silita poate fi studiat la BEJ

1. Ok,si atunci eu trebuie sa merg la BEJ ca sa studiez dosarul?
2.Si daca el isi are sediul la 80 km departare de mine?Nu pot cere copii ale dosarului?
3.Nu ar trebui sa primeasca debitorul cate o copie a actelor pe care el le pune la dosar?
4.Nu inteleg de ce trebuie sa fie 2 dosare si unul sa fie complet si altul incomplet?

In dosarul initial format ,executorul judecatoresc urmeaza sa depuna succesiv si cronologic actele pe care le intocmeste cu scopul materiaizarii titlului executoriu.,respectiv somatii,
procese verbale ,publicatii pentru licitatii,etc,documente care nu se depun la dosarul de la judecatorie

1.Si cum stie cineva daca el isi face treaba?Daca actele intocmite de el nu le verifica nimeni in dosarul care este la el?
2.Daca spre exemplu el nu face nici un act pentru materializarea titlului executoriu,timp de 2 ani,si vin eu sa-i cer copii ale dosarului,de unde stiu eu ca el nu le face intre timp pana sa-mi dea copiile cerute?
Dahrma, utilizator
va rog daca poate cineva sa-mi raspunda la intrebari...va multumesc mult!
Buna seara.Executorul este obligat sa va puna la dispozitie o copie a dosarului de executare in termen de 5 zile de la solicitarea ei.Faceti o cerere executorului in care sa solicitati ca in termen de 5 zile de la primirea ei sa va trimita copie dupa dosarul de executare,cererea sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire ca sa aveti dovada.Eu am solicitat copia dosarului verbal si a refuzat pe motiv ca ceea ce am primit se afla si la dosar,apoi am facut o cerere executorului pt dosar pe care am trimis-o prin posta dar nu mi-a raspuns ,e drept ca nu am trimis-o cu confirmare de primire asa ca nu a luat-o in considerare initial,am trimis-o apoi prin fax,am avut dovada timiterii prin fax si mi-a raspuns ca trebuie sa platesc copiile,am platit pretul copiilor prin banca in contul in care mi s-a cerut si mi-a trimis copia dosarului prin curier(am solicitat sa trimita prin curier pentru ca ajunge mai repede,tot eu am platit si curierul).
In cazul meu executorul a facut intre timp acte pe care le-a introdus in dosar ca sa fie in ''regula'' ,de ex somatii trimise la alta adresa,procese verbale de predare-primire a somatiilor care nu au fost comunicate ...multe nereguli....dosarul nici nu era numerotat,mi-a trimis dosarul numerotat cu pixul deci nu a fost numerotat inainte de a face copiile,asta inseamna ca putea sa introduca oricand ,orice act in dosar....asa ca nu se stie niciodata.
De ce e nevoie de doua dosare pentru o executare?unul ce ramane la BEJ si unul la judecatorie?
Care este autoritatea care ii controleaza pe executorii bancari(executorii judecatoresti)
Va rog,daca stie cineva sa-mi raspunda! Va multumesc mult!
Dahrma, utilizator