Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... 1 iulie / CAS & CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

1 iulie / CAS & CASS

PFA sistem real. Sunt la zi cu platile in formatul actual.

Concret, ce trebuie sa facem dupa 1 iulie legat de pensii si asigurari sociale?

multumesc.
Declaratiile si platile se vor depune/ face la finante, pentru cele 2 contributii.
Cititi articolul:
www.avocatnet.ro/content/art...
Da, multumesc. Asta am inteles.

Dar concret, trebuie sa merg (daca da pana in ce data) sa mai completez ceva formulare? Sau se preiau toate informatiile de la CAS si CASS.

multumesc.
tome_ionica a scris:

Da, multumesc. Asta am inteles.

Dar concret, trebuie sa merg (daca da pana in ce data) sa mai completez ceva formulare? Sau se preiau toate informatiile de la CAS si CASS.

multumesc.

Aceasta nelamurire o am si eu. Daca stie cineva cum se va proceda, practic, asteptam lamuriri. In special ma intereseaza cum se va plati sanatatea si in ce cont deoarece pana acum plateam in contul casei de asigurare, lunar, online.
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
"Conturile bugetare unde se vireaza contributiile sociale datorate de catre persoanele fizice se gasesc pe pagina de Internet a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, la adresa: www.anaf.ro."
din cate retin, codul fiscal spune ca, odata cu emiterea deciziei de impunere, se va preciza, pe lg impozitul pe venit care tb achitat, si contributia cass (este cazul salariatului care este si pfa, si care nu plateste cas pensii). pana acum, nicio decizie de impunere nu a precizat acest cuantum si nu a evidentiat separat aceasta contributie (cass). in baza carui act norm tb depusa declaratie pt plata cass la casa de sanatate?