Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor toxicitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor toxicitate

Doresc lamuriri daca este sau nu obligatorie acordarea sporului de toxicitate pentru un salariat incadrat sudor.
Mentionez ca acesta face activitati diverse de confectii metalice in cadrul unei sectii de prestari servicii
In Contractul Colectiv de Munca avem mentionat la sporuri
" Art. 22 Sporurile ce se acordă în condiţiile prezentului contract sunt:
a) pentru condiţii deosebite de muncă ( nocive, grele, periculoase) 10% din salariul de bază individual brut lunar al salariatului în cauză;
a) pentru vechimea în muncă sporul de acordă în funcţie de următoarele tranşe de vechime în muncă şi cote din salariu, dar nu mai mult decât salariul de bază:

Tranşa de vechime în muncă Cota de salariu realizat dar nu
mai mult decât salariul de bază

- până la 3 ani 3%
- între 3 – 5 ani 13%
- între 5 – 10 ani 16%
-între 10 – 15 ani 19%
- între 15 – 20 ani 22%
- peste 20 ani 25%
Sporurile prevăzute mai sus se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprise în salariul de bază."
Dorim daca se poate si actul normativ care reglementeaza acest spor
Va multumim anticipat pentru raspunsuri
Actul prin care se acorda acest spor este chiar Contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate si din care ati citat.
In conditiile in care in c.i.m. nu este prevazut ca sporurile sunt incluse in salariul de baza, atunci este obligatorie acordarea acestor sporuri prevazute de CCM.