Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariile angajatilor din constructii cum se modifica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariile angajatilor din constructii cum se modifica

Va rog sa-mi spuneti cum se modifica salartiile in ramura constructiilor, daca pana acum au mai fost modificari?
Va multumesc.
incepand cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2009 reprezentand 3,529 lei/ora.
Potrivit art.50 din Contractul colectiv de munca la nivelul ramurii constructii pe anii 2008 -2009, salariul minim este de 570 lei.
Avand in vedere dispozitiile art.2 din Hg nr.1051/2008 care prevad ca incepand cu data de 01 ianuarie 2009 salariul minim brut pe tara garantat in plata este de 600 lei, incepand cu aceasta data salariul minim este de 600 lei.
De asemenea, art.51 din CCM la nivel de armura de constructii stipuleaza ca angajatorul va asigura indexarea-compensarea salariilor individuale la data si in conditiile stabilite prin reglementarile legale sau prin negociere, in functie de posibilitatile financiare.