Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

sanatate

buna.muncesc in italia dar fara acte.am o problema de sanatate ,sufar de hiperhidroza ,transpir f tare sub brat , am facut diferite tratamente f scumpe dar nici o ameliorare ,acum vreau sa ma operez aici si vreau sa stiu daca pot face gratis operatia ,daca aceasta operatie este platita de catre romania.nu ma pricep cum se face astea,dar am inteles ca aceasta operatie nu intra in operatiile estetice si ca atare sunt gratuite. multumesc
Chiar daca interventia chirurgicala despre care vorbiti ar intra in pachetul de servicii medicale decontate de catre casa de sanatate,asa cum spuneti,nu se poate beneficia "gratis"de aceasta daca nu sunteti si asigurata la sanatate.
Persoanele care nu fac dovada calitatii de asigurat beneficiaza de servicii medicale numai in cazul urgentelor medico-chirurgicale si al bolilor cu potential endemo-epidemic si cele prevazute in Programul national de imunizari, monitorizarea evolutiei sarcinii si a lauzei, in cadrul unui pachet minimal de servicii medicale.