Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor fara acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor fara acte de proprietate

Buna seara. As ruga sa imi spuna cineva cum un notar poate face un certificat de mostenitor unei persoane pe un imobil pentru care nu exista acte de propietate.
probabil are certificat de calitate de mostenitor
Nu are certificat de mostenitor din care reiese clar ca mosteneste acel imobil care a fost evaluat si taxat ca atare la notar. Oricum am facut plangere impotriva lor si implicit a notarului deoarece stiu sigur ca nu au acte de propietate. Multumesc .
L-a facut cum se fac multe altele in Romania... normal nu trebuia sa se intample asa ceva. Oricum, simplul certificat de mostenitor fara acte de proprietate nu poate conduce la intabulare si, pe cale de consecinta, la instrainarea acelui imobil.