Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cedare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cedare credit

Buna ziua,
O anumita persoana imi datoreaza o suma de bani, pentru care am facut contract de imprumut, scadent in februarie 2013.
Eu am un credit la banca care, pentru a-l rambursa, am nevoie aproximativ de suma imprumutata persoanei respective.
Persoana nu imi poate inapoia banii, dar mi-a propus daca se poate, sa preia creditul.
Este posibil asa ceva? Presupun ca numai prin instiintarea bancii, avand nevoie de documentatia necesara acordarii unui credit.
Daca am face o hartie notariala, prin care se obliga sa plateasca ratele, cum mi-a propus persoana respectiva, chiar daca ar fi posibil, imi este teama ca in cazul imposibilitatii de plata, din diverse motive, banca se va intoarce tot la mine.
Va rog, daca se poate, un sfat cum ar trebui sa procedez, sau ce alte posibilitati ar fi.
Multumesc.
Trebuie sa va interesati la banca de unde aveti creditul. Mai exista un alt mod : persoana care va datoreaza bani sa faca un credit pe numele lui si sa va dea banii.