Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... grad handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

grad handicap

Am probleme cu vederea port ochelari cu dioptri +2 la ambi ochi ,pot beneficia de grad de handicap pentru afectarea functiei vederi ?
Nu este afectoiune care sa impuna acordare de grad de handicap
Certificarea si emiterea de documente care atesta gradul de handicap a unei persoane revine exclusiv comisiei medicale de expertiza medicala,care analizand documentele care atesta afectiunea,poate dispune eventuale investigatii suplimentare pentru ca in final sa decida incadrarea sau nu in grad de handicap a unei persoane