Forum Discuţii juridice Executare silită Perimare cont poprit
Discuție deschisă în Executare silită

Perimare cont poprit

Daca poate cineva sa-si faca timp sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari...

1.Poprirea unui cont de catre un creditor bancar poate fi perimat?
2.Sunt garantul unei societati care la randul ei a gajat 2 bunuri mobile(camioane) pentru imprumutul unei sume de la banca.Din 2009 am poprire pe cont(sunt executata,pt ca nu am inapoiat debitul societatii)dar camioanele nu au fost scoase la licitatie...
Intrebarile mele sunt
Nu ar fi fost normal ca executorul sa faca tot posibilul sa recupereze debitul prin organizarea de licitatie?Si daca nu ar fi obtinut stingerea debitului sa se intoarca importiva mea,eu ca si garant, si sa-mi puna apoi poprire pe salar?

In lege am citit ca o parte din salar poate fi "aspirat" de executor si nu tot salariul,cum s-a intamplat mie.Este legal ca executorul sa-mi ia toti banii de pe cardul de salariu?Nu ar trebui sa fie data o sentinta prin care sa arate suma care poate fi luata lunar din contul meu pentru stingerea debitului?

Va multumesc foarte mult!
In mod normal intai ar fi trebuit valorificate bunurile societatii si abia apoi sa se indrepte impotriva garantului.

Poprirea pe cont este valabil instituita pana la recuperarea sumei si nu intervine perimarea atata timp cat - din cate am inteles - lunar se fac retineri in contul datoriei.

Este insa nelegala retinerea sumei in totalitate daca ea reprezinta salariu incasat si nu alte sume care intra in acel cont.

Ar fi trebuit sa faceti o contestatie la executare pt a fi urmarite in principal bunurile debitorului si in subsidiar ale dvs si pt nelegala poprire a intregii sume de bani cu titlu de salariu.
gerberga a scris:

In mod normal intai ar fi trebuit valorificate bunurile societatii si abia apoi sa se indrepte impotriva garantului.

Poprirea pe cont este valabil instituita pana la recuperarea sumei si nu intervine perimarea atata timp cat - din cate am inteles - lunar se fac retineri in contul datoriei.

Este insa nelegala retinerea sumei in totalitate daca ea reprezinta salariu incasat si nu alte sume care intra in acel cont.

Ar fi trebuit sa faceti o contestatie la executare pt a fi urmarite in principal bunurile debitorului si in subsidiar ale dvs si pt nelegala poprire a intregii sume de bani cu titlu de salariu.

va multumesc!
De 3 ani nu s-au mailuat bani din cont deoarece mi-am exercitat dreptul de a-mi primi banii numerar.Contul meu de salar nu mai are nici o operatiune,nici o miscare...Poate interveni perimarea?
va rog,daca stie cineva sa-m raspunda.Va multumesc!
In 6 luni de la data ultimului act de executare intervine perimarea.

Trecand mai mult de 3 ani cred ca s-a prescris si dreptul de a cere executarea silita in temeiul titlului executoriu.