Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme cu banca
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme cu banca

Daca am contactat un credit bancar de la o anumita banca pentru a-mi cumpara anumite bunuri si la acel moment cand am luat creditul aveam un salariu mare iar acum mi sa diminuat salariul si nu mai pot sa depun banii din mana , iar eu am instiintat in scris banca solicitand totodata ca sa mi se faca poprire pe salariu fiindca lucrez .
Acum m-am trezit acasa cu o hartie prin care ma anunta un executor judecatoresc ca va veni sa-mi execute casa daca nu platesc tot creditul pe care il mai am de dat la banca.
Intrebarile mele sunt :
1. Daca eu am anuntat banca in scris despre aceste probleme referitoare la salariu si am solicitat sa-mi faca poprire pe salariu ,avea dreptul banca sa-mi faca executare silita a casei mele?
2.In cazul in care banca nu doreste sa-mi faca poprire pe salariu executorul judecatoresc poate sa-mi execute casa ,tinand cont ca eu lucrez si am un salariu.
Ce datorie aveti ?
am luat 300 milioane lei pe 10 ani si mai am de achitat 190 milioane lei iar salariul meu este de 15 milioane
Daca se ajunge la executarea silita si aveti casa in proprietate, v-o pot vinde la licitatie in vederea recuperarii sumei ce o datorati.
Dar daca eu lucrez si am salariu ,nu se poate face poprire pe salariu? ,exista vreo lege in care se stipuleaza ca in loc sa-mi faca poprire pe salariu trebuie ca banca sa recurga la executare silita?
Poprirea pe salariu e si ea una din formele executarii silite, in afara de poprire, pt ca suma e mare, se poate ajunge si la casa. adica n-or sa stea sa recupereze cu taraita cate 500 de lei, cand pot recupera mai repede.
Sumei de 19 mii i se vor adauga cheltuieli de executare vreo 10 %, in plus penalitatile se calculeaza in continuare.
gi-jane2, moderator