avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri mostenite- sotia mea are dreptul la mostenirea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri mostenite- sotia mea are dreptul la mostenirea mea?

Am mostenit dupa moartea parintilor mei case, anexe, bunuri si actiuni. As dori sa stiu daca sotia mea are drept asupra acestor mosteniri daca se pronunta divortul intre mine si sotie, dupa ce eu am facut succesiunea asupra acestora.
Cel mai recent răspuns: ionpavelarh , utilizator 10:35, 30 Iunie 2012
Nu, niciodata nu va avea dreptul asupra acestor bunuri, daca dvs. nu doriti asta si astfel nu incheiati o conventie matrimoniala.
multumesc mult pentru raspunsul Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare partajului succesoral voluntar roadx roadx Buna ziua, Zilele acestea s-a pus problema efectuarii partajului succesoral, pentru impartirea bunurilor ramase mostenire de la parinti. Fratele meu, a mers ... (vezi toată discuția)
Impartirea mostenirii cu sotul. am construit casa, casatorita fiind, pe terenul părinților ... Mariamea Mariamea Am construit casa, casatorita fiind, pe terenul părinților (pe baza unui acord notarial de la ei, ca putem, eu si soțul sa contruim casa pe terenul lor). ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)