Forum Discuţii juridice Executare silită imobil sc cu valoare mult mai mare decat creanta ...
Discuție deschisă în Executare silită

imobil sc cu valoare mult mai mare decat creanta fiscala

poate fiscul executa silit un imobil al unei societati comerciale, sechestrat de fisc, cu o valoare (stabilita prin raport evaluare) de 100.000 lei, pentru recuperarea unei creante fiscale de 20.000 lei?
Da, se poate. Se va vinde imobilul, se va incasa pretul, din suma incasata organul fiscal oprind cuantumul creantei fiscale. Restul va fi predat fostului proprietar.
multumesc.

cum se aplica atunci ARTICOLUL 142- CPF?

Reguli privind executarea silită

(1) Executarea silită se poate întinde asupra veniturilor şi bunurilor proprietate a debitorului, urmăribile potrivit legii, iar valorificarea acestora se efectuează numai în măsura necesară pentru realizarea creanţelor fiscale şi a cheltuielilor de executare. Executarea silită a bunurilor proprietate a debitorului, urmăribile potrivit legii, se efectuează, de regulă, în limita a 150% din valoarea creanţelor fiscale, inclusiv a cheltuielilor de executare.

[ link extern ]