Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto abrogata pentru anul 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto abrogata pentru anul 2012

Buna ziua,
taxa de prima inmatriculare fiind abrogata, mai sunt obligat sa o platesc la inmatricularea unei masini radiata din Italia?
Taxa de prima inmatriculare pentru autovehicule valabila din 1 Ianuarie 2012 conform Ministerului de Finante

Obligatia de plata a taxei intervine si in cazul autovehiculului inmatriculat pentru prima data, in Romania, dupa 1 ianuarie 2007 care intruneste cumulativ conditiile de mai jos:

a) pentru el nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule sau taxa pe poluare pentru autovehicule

b) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, dupa intrarea in vigoare a prezentei legi, se precizeaza in articolul 4 al propunerii.

Din ianuarie 2012 a intrat în vigoare noua forma de calcul pentru taxa auto 2012. Principala modificare a noii taxe de poluare este reducerea cu 25% a cuantumului taxei auto.
Vor ramane scutite de taxa auto masinile cu motorizari conforme Euro 6, precum si masinile cu propulsie hibrida sau electrica, indiferent ca vorbim de masini noi sau masini second hand. De asemenea, ramane valabila reducerea de 25% pentru motoarele diesel dotate cu filtru de particule.

Nu a fost abrogata.#-o