Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TAXA TIMBRU AUTO 2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TAXA TIMBRU AUTO 2013

Buna ziua

Familia mea a achizitionat din Germania un autovehicul second hand, marca VOLVO V70 cu urmatoarele caracteristici, conform actului de identificare a masinii:
- VECHIME - NOIEMBRIE 2005;
- MOTOR DIESEL CU FILTRU DE PARTICULE;
- CO2/KG - 209;
- CC3 - 2400;
- NORMA DE POLUARE - EURO 4.
Conform simularii de calcul al taxei auto 2012 imi da suma de plata in jur de 5700 ron, dar conform calcului taxei de timbru 2013 rezulta suma in jur de 10800 ron? dupa cum reiese din formula publicata in noul proiect, dar nu a fost luata in calcul si reducerea de 25% in noua ordonanta care se acorda autovehiculelor cu motor Diesel dotate cu filtru de particule.
Care este suma pe care trebuie sa o achit dupa noua formula de calcul al proiectului, privind TAXA DE TIMBRU 2013 si cum se calculeaza ea?
Este mai avantajos sa imi achit taxa auto in formula actuala sau sa astept sa plataesc dupa noua taxa din 2013/
Astept raspunsul Dvs., si va multumesc anticipat.

Am facut diverse simulari si mi-a iesit cu 9,08% mai scump.